Home / Orienteering News / WOC 2017 selection races Estonia: Maps and Results

WOC 2017 selection races Estonia: Maps and Results

maplongpart

More than 250 runners participated in WOC 2017 selection races over sprint, middle and long distance in Estonia this weekend.  Some of the biggest favourites Maja Alm, Judith Wyder, Matthias Kyburz, Daniel Hubmann and Olav Lundanes confirm that they will be fighting for the medals in Estonia again – many others showed that they have prepared well and want to fight with for the top positions.

Due to the big start field, each category was divided into two heats based on nationality – with among others Switzerland, Norway, Denmark, France, Estonia, Belarus and Latvia in Heat 1 and Finland, Ukraine, Czech Republic, Russia, UK and Germany among others in Heat 2.

Even if athletes from different nations compete against each other in the selection races, selections are done per nation as usually, with each nation responsible for their selections, typically with different selection rules.

Maps and GPS-tracking

See below for the maps from middle and long distance. See also GPS-tracking from middle and long:

Maps Sprint

wocselectionsprint

Maps Middle

women-middle-woc2017sel

 

men-middle-woc2017sel

 

 

 

 

Maps Long

women-long-woc2017sel men-long-woc2017sel

Results Sprint

Men

1. Matthias Kyburz Switzerland 14:23 (+0:00)
2. Kristian Jones United Kingdom 14:30 (+0:07)
3. Daniel Hubmann Switzerland 14:33 (+0:10)
4. Fabian Hertner Switzerland 14:50 (+0:27)
5. Ralph Street United Kingdom 14:52 (+0:29)
6. Florian Howald Switzerland 14:55 (+0:32)
7. Martin Hubmann Switzerland 15:02 (+0:39)
8. Fredric Portin Finland 15:03 (+0:40)
9. Topi Raitanen Finland 15:08 (+0:45)
10. Håkon Jarvis Westergård Norway 15:11 (+0:48)
11. Øystein Kvaal Østerbø Norway 15:15 (+0:52)
12. Aleksi Niemi Finland 15:16 (+0:53)
13. Timo Sild Estonia 15:18 (+0:55)
13. Jonas Egger Switzerland 15:18 (+0:55)
15. Kenny Kivikas Estonia 15:21 (+0:58)
15. Peter Hodkinson United Kingdom 15:21 (+0:58)
17. Jon Aukrust Osmoen Norway 15:28 (+1:05)
18. Christoph Meier Switzerland 15:29 (+1:06)
19. Raido Mitt Estonia 15:30 (+1:07)
19. Tue Lassen Denmark 15:30 (+1:07)

Women

1. Maja Alm Denmark 15:20 (+0:00)
2. Judith Wyder Switzerland 15:33 (+0:13)
3. Sabine Hauswirth Switzerland 15:41 (+0:21)
4. Venla Harju Finland 15:47 (+0:27)
4. Elena Roos Switzerland 15:47 (+0:27)
6. Sarina Jenzer Switzerland 15:57 (+0:37)
7. Martina Ruch Switzerland 16:04 (+0:44)
8. Ida Marie Naess Bjoergul Norway 16:13 (+0:53)
9. Natalia Gemperle Russia 16:15 (+0:55)
10. Kirsi Nurmi Finland 16:16 (+0:56)
10. Megan Carter-Davies United Kingdom 16:16 (+0:56)
12. Anastasia Denisova Belarus 16:20 (+1:00)
13. Tessa Strain United Kingdom 16:23 (+1:03)
14. Sari Anttonen Finland 16:24 (+1:04)
14. Cecilie Friberg Klysner Denmark 16:24 (+1:04)
16. Merja Rantanen Finland 16:25 (+1:05)
17. Anna Närhi Finland 16:27 (+1:07)
18. Marika Teini Finland 16:29 (+1:09)
19. Sofia Haajanen Finland 16:35 (+1:15)
19. Nikoline Ekeberg Schjerve Norway 16:35 (+1:15)

Results Middle

Men – Heat 1

1. Daniel Hubmann Switzerland 32:29 (+0:00)
2. Matthias Kyburz Switzerland 32:32 (+0:03)
3. Olav Lundanes Norway 32:33 (+0:04)
4. Magne Dæhli Norway 33:04 (+0:35)
5. Frédéric Tranchand France 33:05 (+0:36)
6. Thierry Gueorgiou France 33:12 (+0:43)
7. Fabian Hertner Switzerland 33:15 (+0:46)
8. Timo Sild Estonia 33:19 (+0:50)
9. Gaute Steiwer Norway 33:39 (+1:10)
10. Florian Howald Switzerland 33:44 (+1:15)
11. Jon Aukrust Osmoen Norway 33:52 (+1:23)
12. Eskil Kinneberg Norway 34:04 (+1:35)
13. Kenny Kivikas Estonia 34:06 (+1:37)
14. Jo Forseth Indgaard Norway 34:21 (+1:52)
15. Martin Hubmann Switzerland 34:26 (+1:57)
16. Ulf Forseth Indgaard Norway 34:27 (+1:58)
17. Håkon Jarvis Westergård Norway 34:34 (+2:05)
18. Martins Sirmais Latvia 34:47 (+2:18)
19. Thomas Natvig Årstad Norway 34:48 (+2:19)
20. Tue Lassen Denmark 35:03 (+2:34)

Men Heat 2

1. Olli-Markus Taivainen Finland 34:24 (+0:00)
2. Ruslan Glibov Ukraine 34:37 (+0:13)
3. Jan Sedivy Czech Republic 34:53 (+0:29)
4. Olli Ojanaho Finland 34:59 (+0:35)
5. Vojtech Kral Czech Republic 35:14 (+0:50)
6. Fredric Portin Finland 35:23 (+0:59)
7. Ralph Street United Kingdom 35:33 (+1:09)
8. Aleksi Anttolainen Finland 35:36 (+1:12)
9. Aleksi Niemi Finland 35:39 (+1:15)
10. Otto Simosas Finland 35:41 (+1:17)
11. Einari Heinaro Finland 35:42 (+1:18)
12. Elias Kuukka Finland 35:47 (+1:23)
13. Topi Anjala Finland 36:04 (+1:40)
13. Aaro Asikainen Finland 36:04 (+1:40)
15. Hannu Airila Finland 36:18 (+1:54)
16. Miika Kirmula Finland 36:26 (+2:02)
17. Pavel Kubat Czech Republic 36:33 (+2:09)
18. Jussi Suna Finland 36:36 (+2:12)
19. Milos Nykodym Czech Republic 36:49 (+2:25)
20. Jan Petrzela Czech Republic 37:01 (+2:37)

Women Heat 1

1. Judith Wyder Switzerland 33:49 (+0:00)
2. Marianne Andersen Norway 34:24 (+0:35)
3. Andrine Benjaminsen Norway 35:25 (+1:36)
4. Maja Alm Denmark 35:49 (+2:00)
5. Sabine Hauswirth Switzerland 35:56 (+2:07)
6. Ingjerd Myhre Norway 36:05 (+2:16)
7. Ida Bobach Denmark 36:20 (+2:31)
8. Evely Kaasiku Estonia 36:41 (+2:52)
9. Silje Ekroll Jahren Norway 36:51 (+3:02)
10. Lisa Holer Switzerland 36:55 (+3:06)
11. Julia Gross Switzerland 36:59 (+3:10)
12. Anne M Hausken Nordberg Norway 37:09 (+3:20)
13. Isia Basset France 37:17 (+3:28)
14. Ida Marie Naess Bjoergul Norway 37:21 (+3:32)
15. Elena Roos Switzerland 37:24 (+3:35)
16. Lizzie Ingham New Zealand 37:32 (+3:43)
17. Siri Ulvestad Norway 37:41 (+3:52)
18. Emma Johansson Norway 37:53 (+4:04)
19. Sandra Grosberga Latvia 38:00 (+4:11)
20. Martina Ruch Switzerland 38:35 (+4:46)

Women Heat 2

1. Venla Harju Finland 34:56 (+0:00)
2. Sari Anttonen Finland 35:03 (+0:07)
3. Marika Teini Finland 35:15 (+0:19)
4. Saila Kinni Finland 35:31 (+0:35)
5. Anna Haataja Finland 36:21 (+1:25)
6. Natalia Gemperle Russia 36:22 (+1:26)
7. Miia Niittynen Finland 36:51 (+1:55)
8. Sofia Haajanen Finland 36:52 (+1:56)
9. Svetlana Mironova Russia 36:58 (+2:02)
10. Sanni Kivelä Finland 37:12 (+2:16)
11. Kirsi Nurmi Finland 37:13 (+2:17)
12. Merja Rantanen Finland 37:26 (+2:30)
13. Tuulia Viberg Finland 37:35 (+2:39)
14. Maija Sianoja Finland 37:56 (+3:00)
15. Anna Närhi Finland 37:58 (+3:02)
16. Lotta Karhola Finland 38:00 (+3:04)
17. Vendula Horcickova Czech Republic 38:03 (+3:07)
18. Karoliina Sundberg Finland 38:04 (+3:08)
19. Jessica Tullie United Kingdom 38:07 (+3:11)
20. Adela Indrakova Czech Republic 38:13 (+3:17)

Results Long

Men Heat 1

1.   226 Olav Lundanes             Norway       01:32.42  
   2.   160 Matthias Kyburz           Switzerland  01:33.14  
   3.   248 Thierry Gueorgiou         France       01:34.38  
   4.   220 Magne Dæhli               Norway       01:34.52  
   5.   150 Fabian Hertner            Switzerland  01:36.21  
   6.   198 Anders Nordberg           Norway       01:36.32  
   7.   146 Daniel Hubmann            Switzerland  01:36.41  
   8.   232 Eskil Kinneberg           Norway       01:37.16  
   9.   228 Håkon Jarvis Westergård   Norway       01:38.30  
  10.   224 Øystein Kvaal Østerbø     Norway       01:38.33  
  11.   208 Ulf Forseth Indgaard      Norway       01:40.03  
  12.   218 Yngve Skogstad            Norway       01:41.21  
  13.   244 Jon Aukrust Osmoen        Norway       01:41.26  
  13.   236 Jo Forseth Indgaard       Norway       01:41.26  
  15.   156 Florian Howald            Switzerland  01:41.39  
  16.   142 Andrey Salin              Belarus      01:43.22  
  17.   242 Gaute Steiwer             Norway       01:43.31  
  18.   216 Håvard Haga               Norway       01:44.31  
  19.   186 Kristo Heinmann           Estonia      01:45.08  
  20.   188 Sander Vaher              Estonia      01:45.23  

Men Heat 2

1.   157 Ruslan Glibov             Ukraine      01:37.46  
   2.   261 Fredric Portin            Finland      01:38.32  
   3.   119 Jan Sedivy                Czech Republ 01:43.04  
   4.   247 Einari Heinaro            Finland      01:43.16  
   5.   241 Jani Lakanen              Finland      01:43.48  
   6.   233 Eetu Savolainen           Finland      01:44.26  
   7.   231 Aleksi Anttolainen        Finland      01:44.56  
   8.   255 Miika Kirmula             Finland      01:45.33  
   9.   260 Olli-Markus Taivainen     Finland      01:45.45  
  10.   161 Artem Panchenko           Ukraine      01:45.54  
  11.   147 Alan Cherry               Great Britai 01:46.56  
  12.   227 Aapo Leskinen             Finland      01:47.32  
  13.   111 Pavel Kubat               Czech Republ 01:47.35  
  14.   121 Milos Nykodym             Czech Republ 01:48.23  
  15.   257 Aaro Asikainen            Finland      01:48.30  
  16.   251 Elias Kuukka              Finland      01:48.55  
  17.   205 Mikko Knuuttila           Finland      01:49.48  
  18.   197 Antti-Pekka Leskinen      Finland      01:50.37  
  19.   229 Sami Hämäläinen           Finland      01:50.58  
  20.   149 Ralph Street              Great Britai 01:51.17  

Women Heat 1

1.    15 Maja Alm                  Denmark      01:28.07  
   2.    30 Sabine Hauswirth          Switzerland  01:33.28  
   3.    69 Andrine Benjaminsen       Norway       01:36.40  
   4.    28 Julia Gross               Switzerland  01:37.36  
   5.    71 Ingjerd Myhre             Norway       01:38.40  
   6.    65 Silje Ekroll Jahren       Norway       01:39.36  
   7.    39 Elena Roos                Switzerland  01:39.38  
   8.    97 Isia Basset               France       01:39.59  
   9.    77 Marianne Andersen         Norway       01:40.22  
  10.    83 Emma Johansson            Norway       01:40.37  
  11.    87 Anne M Hausken Nordberg   Norway       01:41.31  
  12.    26 Martina Ruch              Switzerland  01:42.20  
  13.    73 Ida Marie Naess Bjoergul  Norway       01:43.25  
  14.    34 Sarina Jenzer             Switzerland  01:44.07  
  15.    35 Lisa Holer                Switzerland  01:44.13  
  16.    37 Judith Wyder              Switzerland  01:45.41  
  17.    85 Siri Ulvestad             Norway       01:46.29  
  18.    11 Cecilie Friberg Klysner   Denmark      01:48.00  
  19.    22 Anastasia Denisova        Belarus      01:48.35  
  20.    41 Isabelle Feer             Switzerland  01:48.47  

Women Heat 2

   1.    90 Sari Anttonen             Finland      01:32.37  
   2.    95 Saila Kinni               Finland      01:34.35  
   3.    92 Venla Harju               Finland      01:35.24  
   4.    88 Miia Niittynen            Finland      01:38.11  
   5.    91 Sofia Haajanen            Finland      01:38.52  
   6.    94 Merja Rantanen            Finland      01:40.20  
   7.    54 Anu Tuomisto              Finland      01:40.33  
   8.    93 Marika Teini              Finland      01:40.55  
   9.    24 Charlotte Watson          Great Britai 01:40.59  
  10.    86 Sanni Kivelä              Finland      01:42.01  
  11.    82 Maija Sianoja             Finland      01:42.21  
  12.    80 Outi Hytönen              Finland      01:42.45  
  13.    27 Jessica Tullie            Great Britai 01:43.25  
  14.    74 Karoliina Sundberg        Finland      01:43.42  
  15.     3 Vendula Horcickova        Czech Republ 01:44.01  
  16.    64 Lizzie Ingham             New Zealand  01:45.11  
  17.    78 Tuulia Viberg             Finland      01:45.30  
  18.    60 Paula Iso-Markku          Finland      01:46.02  
  19.    68 Anna Haataja              Finland      01:46.27  
  20.    70 Kirsi Nurmi               Finland      01:48.22 


All results:

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

finnishwocselectionracelong2016_h21e_5_blank_s

Route to Christmas 2016: Bonus Leg 1

There was another leg in the Finnish WOC selection race Long distance that was very ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>