Home / Orienteering News / JEC Long and Sprint: Maps and Results

JEC Long and Sprint: Maps and Results

mapjeclong

The Junior European Cup Long distance today in France offered insteresting courses in very steep terrain. Sweden and Norway have been most successful in the individual JEC races with four and two gold medals, respectively.

Winners in the long distance were Andrine Benjaminsen (NOR), Lisa Risby (SWE), Nicolas Rio (FRA) and Jens Wängdahl (SWE). The sprint was organized Friday with Andrea Svensson (SWE), Mathilde Rundhaug (NOR), Matthias Gröll (AUT) and Emil Svensk (SWE) as winners.

Maps

Results long
W18 (42) 6.2 km 275 m 16 P
1 329 BENJAMINSEN, Andrine NOR Norway 49:25 0:00
2 343 SVENSSON, Andrea SWE Sweden 53:07 3:42
3 331 JOHANSSON, Tilda SWE Sweden 53:26 4:01
4 322 DIENER, Laura SUI Switzerland 54:38 5:13
5 306 DROIN, Solène FRA France 55:09 5:44
6 335 BRÅTHEN, Synnøve NOR Norway 55:19 5:54
7 333 FALCK WEBER, Amanda DEN Denmark 55:44 6:19
8 309 BLENNOW, Amanda SWE Sweden 56:05 6:40
9 325 ALEXANDERSEN, Sigrid NOR Norway 56:06 6:41
10 340 MÜLLER, Hanna GER Germany 56:09 6:44

W18 (42) 6.2 km 275 m 16 P

1 329 BENJAMINSEN, Andrine NOR Norway 49:25 0:00

2 343 SVENSSON, Andrea SWE Sweden 53:07 3:42

3 331 JOHANSSON, Tilda SWE Sweden 53:26 4:01

4 322 DIENER, Laura SUI Switzerland 54:38 5:13

5 306 DROIN, Solène FRA France 55:09 5:44

6 335 BRÅTHEN, Synnøve NOR Norway 55:19 5:54

7 333 FALCK WEBER, Amanda DEN Denmark 55:44 6:19

8 309 BLENNOW, Amanda SWE Sweden 56:05 6:40

9 325 ALEXANDERSEN, Sigrid NOR Norway 56:06 6:41

10 340 MÜLLER, Hanna GER Germany 56:09 6:44

W20 (42) 7.0 km 345 m 19 P

1 229 RISBY, Lisa SWE Sweden 58:07 0:00

2 233 AEBI, Marion SUI Switzerland 1:00:30 2:23

3 237 RUNDHAUG, Mathilde NOR Norway 1:01:18 3:11

4 228 BACKSCHEIDER, Emilie FRA France 1:03:12 5:05

5 240 GROSS, Lilly SUI Switzerland 1:03:51 5:44

6 238 FRIBERG KLYSNER, Cecilie DEN Denmark 1:03:52 5:45

7 225 LINDKVIST, Linda SWE Sweden 1:03:58 5:51

8 226 CHROMÁ, Katerina CZE Czech Republic 1:04:10 6:03

9 234 HØYDAL, Gunvor Hov NOR Norway 1:04:51 6:44

10 242 LÖSCH, Susen GER Germany 1:05:25 7:18

M18 (45) 8.7 km 420 m 21 P

1 144 RIO, Nicolas FRA France 1:01:29 0:00

2 116 GRANQVIST, Emil SWE Sweden 1:02:18 0:49

3 139 GRÖLL, Matthias AUS Austria 1:02:43 1:14

4 145 SØLBERG, Andreas NOR Norway 1:02:54 1:25

5 140 LEEUWS, Evert BEL Belgium 1:03:15 1:46

6 143 EK-LARSSON, Johan SWE Sweden 1:03:23 1:54

7 127 ANDERSSON, Erik SWE Sweden 1:04:09 2:40

8 117 MAAG, Magnus DEN Denmark 1:04:46 3:17

9 123 HUBÁCEK, Jonás CZE Czech Republic 1:05:12 3:43

10 137 HEGGEDAL, Sigur NOR Norway 1:05:43 4:14

M20 (54) 9.8 km 490 m 22 P

1 10 WÄNGDAHL, Jens SWE Sweden 1:09:51 0:00

2 50 SCHNEIDER, Florian SUI Switzerland 1:11:23 1:32

3 36 RØNNING HUBER, Sindre NOR Norway 1:12:51 3:00

4 44 MINÁR, Marek CZE Czech Republic 1:14:17 4:26

5 41 SVENSK, Emil SWE Sweden 1:15:09 5:18

6 29 LJUNGQVIST, Ludwig SWE Sweden 1:15:32 5:41

7 15 DISLERS, Davis LAT Latvia 1:15:34 5:43

8 32 EGGER, Jonas SUI Switzerland 1:15:39 5:48

9 28 MEIER, Christoph SUI Switzerland 1:15:48 5:57

10 53 RISSE, Térence SUI Switzerland 1:16:06 6:15

Results sprint

W18 (43) 2.2 km 60 m 11 P

1 336 Andrea SVENSSON 96 SWE Sweden 12:00

2 317 Synnøve BRÅTHEN NOR Norway 12:09

3 338 Delphine POIROT 95 FRA France 12:10

4 331 Elke VERDEYEN 96 BEL Belgium 12:31

5 307 Solène DROIN 97 FRA France 12:35

6 341 Andrine BENJAMINSEN 95 NOR Norway 12:40

7 343 Margaux HUMMEL-AZAIS 95 FRA France 12:43

8 308 Tonje VASSEND NOR Norway 12:47

9 302 Josefine KRISTIANSSON 96 SWE Sweden 12:56

10 340 Laura DIENER 95 SUI Switzerland 12:57

W20 (42) 2.5 km 75 m 13 P

1 235 Mathilde RUNDHAUG 94 NOR Norway 15:00

2 230 Katerina CHROMÁ 94 CZE Czech Republic 15:10

3 217 Ellen REINHARD 94 SUI Switzerland 15:17

4 228 Lauriane BEAUVISAGE 94 FRA France 15:27

4 239 Ekaterina SAVKINA 94 RUS Russia 15:27

6 207 Anina BRUNNER 93 SUI Switzerland 15:30

7 206 Emilie Westli ANDERSEN 94 NOR Norway 15:31

8 219 Marta ULVENSØEN 93 NOR Norway 15:37

9 211 Lisa HOLER 94 SUI Switzerland 15:45

10 216 Jenny ERIKSSON 93 SWE Sweden 15:52

10 208 Agnes LEO 94 SWE Sweden 15:52

M18 (47) 2.9 km 70 m 15 P

1 146 Matthias GRÖLL 95 AUS Austria 13:58

2 112 Nicolas RIO 95 FRA France 14:03

3 120 Emil GRANQVIST 95 SWE Sweden 14:10

4 119 Arnaud PERRIN 96 FRA France 14:15

5 124 Adrien DELENNE 96 FRA France 14:30

6 110 Jan CECH 96 CZE Czech Republic 14:32

6 127 Erik ANDERSSON 95 SWE Sweden 14:32

8 129 Andreas SØLBERG 95 NOR Norway 14:34

9 126 Konstantin SEREBRYANITSKIY 95 RUS Russia 14:35

10 139 Jonás HUBÁCEK 95 CZE Czech Republic 14:38

10 140 Quentin RAUTURIER 96 FRA France 14:38

M20 (55) 3.2 km 80 m 15 P

1 44 Emil SVENSK 93 SWE Sweden 14:24

2 51 Christoph MEIER 93 SUI Switzerland 14:31

3 42 Tristan BLOEMEN 94 BEL Belgium 14:38

4 35 Jens WÄNGDAHL 93 SWE Sweden 14:42

5 22 Anton JOHANSSON 94 SWE Sweden 14:52

6 14 Jonas EGGER 94 SUI Switzerland 14:58

7 47 Davis DISLERS 93 LAT Latvia 14:59

8 40 Luis SANCHEZ 94 SPA Spain 15:02

9 27 Florentin BODY 94 FRA France 15:09

10 52 Emil AHLBECK 93 NOR Norway 15:10

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

oringenday5_w21e_11_blank_s

Route to Christmas: Day 21 2019

Today’s leg in Route to Christmas is a long leg from the largest individual orienteering ...