Home / Orienteering News / WOC Long Qual: Maps and Results

WOC Long Qual: Maps and Results

mapmenq
[Update: Improved map quality]- One of the terrains with best runnability we I have been in on the trainings, Anders Norberg (Norway) said after running a steady qualification run in today’s WOC long qualification. Heat winners today were Olav Lundanes, Matthias Merz, Edgard Bertuks, Tatiana Riabkina, Simone Niggli and Minna Kauppi.

All big favourites managed to get to the finals. Andrey Khramov in 14th place was the one of the favourites who had most problems today.

Maps

Technically the challenges were smaller than what is expected in the final on Thursday.

Below you find the maps from the long distance qualification (map quality is now improved!).

Results

All 45 runners going to the finals are listed below – 15 in each heat.

1   Olav Lundanes NOR 59:03 0:00 Qualified
2   Dmitriy Tsvetkov RUS 1:01:13 +2:10 Qualified
3   Fabian Hertner SUI 1:01:23 +2:20 Qualified
4   Gernot Kerschbaumer AUT 1:02:20 +3:17 Qualified
5   Tue Lassen DEN 1:02:42 +3:39 Qualified
6   Mikhail Mamleev ITA 1:02:58 +3:55 Qualified
7   Julian Dent AUS 1:04:35 +5:32 Qualified
8   Fredric Portin FIN 1:04:54 +5:51 Qualified
9   Gustav Bergman SWE 1:05:02 +5:59 Qualified
10   Peeter Pihl EST 1:05:15 +6:12 Qualified
11   Vilius Aleliunas LTU 1:05:18 +6:15 Qualified
12   Aleksei Alekseyonok BLR 1:05:31 +6:28 Qualified
13   Diogo Miguel POR 1:05:43 +6:40 Qualified
14   Štepán Kodeda CZE 1:05:52 +6:49 Qualified
15   Nicolas Simonin IRL 1:06:01 +6:58 Qualified

Men A

1   Olav Lundanes NOR 59:03 0:00 Qualified

2   Dmitriy Tsvetkov RUS 1:01:13 +2:10 Qualified

3   Fabian Hertner SUI 1:01:23 +2:20 Qualified

4   Gernot Kerschbaumer AUT 1:02:20 +3:17 Qualified

5   Tue Lassen DEN 1:02:42 +3:39 Qualified

6   Mikhail Mamleev ITA 1:02:58 +3:55 Qualified

7   Julian Dent AUS 1:04:35 +5:32 Qualified

8   Fredric Portin FIN 1:04:54 +5:51 Qualified

9   Gustav Bergman SWE 1:05:02 +5:59 Qualified

10   Peeter Pihl EST 1:05:15 +6:12 Qualified

11   Vilius Aleliunas LTU 1:05:18 +6:15 Qualified

12   Aleksei Alekseyonok BLR 1:05:31 +6:28 Qualified

13   Diogo Miguel POR 1:05:43 +6:40 Qualified

14   Štepán Kodeda CZE 1:05:52 +6:49 Qualified

15   Nicolas Simonin IRL 1:06:01 +6:58 Qualified

Men B

1   Matthias Merz SUI 59:22 0:00 Qualified

2   Valentin Novikov RUS 59:42 +0:20 Qualified

3   Frederic Tranchand FRA 1:02:15 +2:53 Qualified

4   Lauri Sild EST 1:02:17 +2:55 Qualified

5   Anders Holmberg SWE 1:03:09 +3:47 Qualified

6   Ionut Zinca ROU 1:03:10 +3:48 Qualified

7   Hans Gunnar Omdal NOR 1:04:41 +5:19 Qualified

8   Yury Tambasov BLR 1:04:46 +5:24 Qualified

9   Tomáš Dlabaja CZE 1:05:07 +5:45 Qualified

10   Adam Kovacs HUN 1:05:25 +6:03 Qualified

11   Rasmus Djurhuus DEN 1:06:20 +6:58 Qualified

12   Artem Panchenko UKR 1:06:21 +6:59 Qualified

13   Kalvis Mihailovs LAT 1:06:29 +7:07 Qualified

13   Bartosz Pawlak POL 1:06:29 +7:07 Qualified

15   Alessio Tenani ITA 1:07:41 +8:19 Qualified

Men C

1   Edgars Bertuks LAT 58:13 0:00 Qualified

2   Jan Šedivý CZE 59:27 +1:14 Qualified

3   Philippe Adamski FRA 1:00:54 +2:41 Qualified

4   Matthias Kyburz SUI 1:00:58 +2:45 Qualified

5   Wojciech Kowalski POL 1:01:09 +2:56 Qualified

6   Kiril Nikolov BUL 1:01:15 +3:02 Qualified

7   Anders Nordberg NOR 1:01:36 +3:23 Qualified

8   Yannick Michiels BEL 1:02:38 +4:25 Qualified

9   Scott Fraser GBR 1:02:42 +4:29 Qualified

10   Erik Rost SWE 1:03:15 +5:02 Qualified

11   Pavlo Ushkvarok UKR 1:03:17 +5:04 Qualified

12   Tuomas Tervo FIN 1:04:01 +5:48 Qualified

13   Vytautas Beliunas LTU 1:04:47 +6:34 Qualified

14   Andrey Khramov RUS 1:04:52 +6:39 Qualified

15   Rasmus Thrane Hansen DEN 1:05:41 +7:28 Qualified

Women A

1   Tatyana Riabkina RUS 50:00 0:00 Qualified

2   Eva Jureníková CZE 50:44 +0:44 Qualified

3   Helena Jansson SWE 51:03 +1:03 Qualified

4   Claire Ward GBR 51:58 +1:58 Qualified

5   Ines Brodmann SUI 52:56 +2:56 Qualified

6   Lena Eliasson SWE 53:38 +3:38 Qualified

7   Svetlana Mironova RUS 54:05 +4:05 Qualified

8   Ildiko Szerencsi HUN 54:31 +4:31 Qualified

9   Kristina Rybakovaite LTU 54:48 +4:48 Qualified

10   Tone Wigemyr NOR 56:00 +6:00 Qualified

11   Venla Niemi FIN 56:44 +6:44 Qualified

12   Kirti Rebane EST 57:19 +7:19 Qualified

13   Samantha Saeger USA 57:37 +7:37 Qualified

14   Aislinn Prendergast AUS 58:02 +8:02 Qualified

15   Antoniya Grigorova-Burgova BUL 59:01 +9:01 Qualified

16   Elisa Elstner AUT 1:00:04 +10:04 Qualified

Women B

1   Simone Niggli-Luder SUI 47:39 0:00 Qualified

2   Celine Dodin FRA 50:26 +2:47 Qualified

3   Ursula Kadan AUT 50:38 +2:59 Qualified

4   Dana Šafka Brožková CZE 50:47 +3:08 Qualified

5   Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 51:10 +3:31 Qualified

6   Merja Rantanen FIN 51:37 +3:58 Qualified

7   Lina Strand SWE 52:09 +4:30 Qualified

8   Signe Klinting DEN 53:27 +5:48 Qualified

9   Annika Rihma EST 54:12 +6:33 Qualified

10   Inga Kazlauskaite LTU 54:40 +7:01 Qualified

11   Olga Sluta UKR 56:09 +8:30 Qualified

12   Sarah Rollins GBR 56:17 +8:38 Qualified

13   Kim Geypen BEL 57:00 +9:21 Qualified

13   Louise Oram CAN 57:00 +9:21 Qualified

15   Anna Serrallonga Arqués ESP 59:17 +11:38 Qualified

Women C

1   Minna Kauppi FIN 49:34 0:00 Qualified

2   Ida Bobach DEN 49:40 +0:06 Qualified

3   Sara Lüscher SUI 50:17 +0:43 Qualified

4   Inga Dambe LAT 51:46 +2:12 Qualified

5   Annika Billstam SWE 51:50 +2:16 Qualified

6   Mari Fasting NOR 53:15 +3:41 Qualified

7   Anastasiya Tikhonova RUS 53:27 +3:53 Qualified

8   Vendula Klechová CZE 54:25 +4:51 Qualified

9   Miek Fabré BEL 54:29 +4:55 Qualified

10   Ausrine Kutkaite LTU 54:49 +5:15 Qualified

11   Nadiya Volynska UKR 55:35 +6:01 Qualified

12   Fanni Gyurko HUN 55:38 +6:04 Qualified

12   Daria Lajn POL 55:38 +6:04 Qualified

14   Helen Bridle GBR 56:20 +6:46 Qualified

15   Lea Vercellotti FRA 57:05 +7:31 Qualified

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

oringenday5_w21e_11_blank_s

Route to Christmas: Day 21 2019

Today’s leg in Route to Christmas is a long leg from the largest individual orienteering ...

9 comments

  1. 16 qualified in WA?

  2. There are two russian girls in the WA, but none in WB. It seems like there is an organizer’s mistake somewhere.

  3. Has there been a complaint and time credit in WA?

    Again, the resolution of the map files is very poor. This is inappropriate for a WOC. The organizers should provide high-quality map files, as it is common at international championships

  4. @hatifnatter Thanks, I see

  5. I am still trying to convince them to give me better quality maps. Sounds like I will get something better later this evening.

  6. About the 16 girls in one heat, I heard there was some problem with a wrong map, but I have not got it confirmed.

  7. Ryabkina started last and alone. They gave her a map with her number but with wrong course. Clear organizer’s bug.

  8. @jan: please check maplinks: Women A shows Men C …