Home / Orienteering News / WOC 2021 Middle Women: GPS analysis – how was the race decided?

WOC 2021 Middle Women: GPS analysis – how was the race decided?

woc2021_middle_w_leg_04_.png_b

Tove Alexandersson again had the speed to win a clear victory even with mistakes at the World Orienteering Championships (WOC) 2021 Middle distance – but behind the Swede there was a tight battle for the medals.

Read on to see GPS-tracks and split times for all legs throughout the course for the Top-10 finishers. For maps, results and GPS-tracking from the race, see this separate article.

Decisive points in the race

A leg-by-leg overview with routes of the Top-10 accompanied by split-times is included below for those who want to dive into the details. But first a look at the decisive points in the race.

A quick recap of the race: Alexandersson starts quite carefully, then makes a quite big mistake at control 4 – and from then on she has a different speed than the rest of the field until control 13. In the battle for the other medals, Kamilla Steiwer (Norway) has the edge in the first part of the course with nearly a minute lead at control 9, but then fades and loses time control-by-control to her team mate Andrine Benjaminsen and Simona Aebersold (Switzerland). Benjaminsen has the most consistent race and wins silver, while Aebersold does more mistakes but still manages to beat Steiwer.

Control 1: Bad start for Benjaminsen and Aebersold

leg_01_.png (1)

Both the silver- and bronze-medalists have a bad start, losing around half a minute to Alexandersson and 15-20 seconds to Steiwer.

Control 2-3: Several outsiders out of the game – also miss for Alexandersson

woc2021_middle_w_leg_02_.png_b

On the second leg – a tricky control in dense forest with many small cliffs in the area – Alexandersson loses half a minute to Benjaminsen. Aebersold does a new mistake – 49 seconds lost this time, «a shitty start» according to her own comment. Several outsiders lose a lot more, and are out of the game: Natalia Gemperle (1:27), Denisa Kosova (1:37) and Adela Indrakova (2:04). Indrakova also loses a minute on the next control (below), and several others lose around 30 seconds on the short, green leg.

leg_03_.png

Control 4: Alexandersson loses 1:30

leg_04_.png (1)

This is were the competition gets really interesting, with Alexandersson losing 1:30 on a mistake inside the ring, and the three others in fight for the medals running well. At control 4 we have Alexandersson down in 11th place at 1:17, with Benjaminsen in the lead. Still there are many runners close to the medals, with Risby currently in 3rd at +0:34.

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 8:12 +0:00
2. Steiwer Kamilla (4th) 8:14 +0:02
3. Risby Lisa (6th) 8:46 +0:34
4. Aebersold Simona (3rd) 8:51 +0:39
5. Hagstrom Sara (5th) 8:59 +0:47
6. Oberg Johanna (12th) 9:03 +0:51
7. Teini Marika (19th) 9:19 +1:07
8. Kaasiku Evely (18th) 9:21 +1:09
9. Basset Isia (7th) 9:27 +1:15
10. Carter Davies (26th) 9:27 +1:15
11. Alexandersson Tove (1st) 9:29 +1:17
15. Gemperle Natalia (10th) 9:56 +1:44

Control 5: Benjaminsen misses the control – Knapova DSQ

leg_05_.png (2)

With a 53 seconds time-loss, Benjaminsen goes from the lead to 3rd place. Lisa Risby falls from 3rd to 8th place. Isia Basset also loses time and is now down in 10th.

And here we also had the saddest moment of the day. Czech Jana Knapova took the men’s control instead of the women’s control, leading to a disqualification. Knapova ran with medal speed, and had a finishing time close to Benjaminsen’s silver time. The shortcut by taking the men’s control saved Knapova some seconds, but without this mistake Knapova would definitely have been in the medal battle.

leg_05_.png (3)

Control 7: Another timeloss for Benjaminsen

leg_07_.png (1)

Another 25 second timeloss for Benjaminsen, seemingly only due to hesitation or not seeing the control.

Control 9: Risby and Basset out of the game

leg_09_.png

With another timeloss of 32 and 52 seconds for Risby and Basset, they are now 1:45 and 2:23 behind, and starting to fall out of the medal battle. Steiwer is in a clear 45 second lead:

1. Steiwer Kamilla (4th) 15:32 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 16:17 +0:45
3. Alexandersson Tove (1st) 16:18 +0:46
4. Hagstrom Sara (5th) 16:21 +0:49
5. Aebersold Simona (3rd) 16:22 +0:50
6. Oberg Johanna (12th) 17:16 +1:44
7. Risby Lisa (6th) 17:17 +1:45
8. Kosova Denisa (8th) 17:35 +2:03
9. Basset Isia (7th) 17:55 +2:23
10. Nymalm Amy (14th) 18:10 +2:38
12. Indrakova Adela (9th) 18:22 +2:50
13. Gemperle Natalia (10th) 18:25 +2:53

Long leg to control 10:  Alexandersson shows her class

leg_10_.png

A 27 second win of the downhill-leg to control 10 is impressive by Alexandersson. Both Aebersold (left) and Steiwer (right) lose more than a minute here, Steiwer losing her lead to Alexandersson. From here and on to the finish, the Swede is in the lead.

 Long leg to control 11: Alexandersson crushes the field

leg_11_.png

On this 7-minute uphill leg Alexandersson is 50 seconds faster than the second fastest runner, Simona Aebersold. Benjaminsen is just behind Aebersold, but Steiwer continues to lose time, this time losing 1:40 to Alexandersson due to a mistake in the control circle. That is 2:50 lost in two legs. Now the standing is very close to what we have at the finish:

1. Alexandersson Tove (1st) 26:42 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 28:12 +1:30
3. Aebersold Simona (3rd) 28:39 +1:57
4. Steiwer Kamilla (4th) 28:46 +2:04
5. Risby Lisa (6th) 29:25 +2:43
6. Hagstrom Sara (5th) 30:06 +3:24
7. Basset Isia (7th) 30:32 +3:50
8. Indrakova Adela (9th) 30:42 +4:00
9. Kosova Denisa (8th) 30:55 +4:13
10. Nymalm Amy (14th) 31:22 +4:40
11. Gemperle Natalia (10th) 31:34 +4:52

Leg 12: Aebersold with big mistake

leg_12_.png

The TV-leg to control 12 nearly cost Aebersold the silver medal. A 1:24 timeloss here brought Aebersold down into 5th place:

1. Alexandersson Tove (1st) 27:30 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 29:10 +1:40
3. Steiwer Kamilla (4th) 29:36 +2:06
4. Risby Lisa (6th) 30:40 +3:10
5. Aebersold Simona (3rd) 30:51 +3:21
6. Hagstrom Sara (5th) 31:13 +3:43
7. Kosova Denisa (8th) 31:39 +4:09
8. Indrakova Adela (9th) 31:51 +4:21
9. Basset Isia (7th) 31:58 +4:28
10. Oberg Johanna (12th) 32:33 +5:03
11. Gemperle Natalia (10th) 32:57 +5:27

Leg 13: Mistake by Benjaminsen

leg_13_.png (3)

Benjaminsen does a mistake within the control ring (56 second timeloss) which could have cost Benjaminsen the silver medal, but in the end the gap was big enough. Risby also loses  50 seconds (34 to Aebersold), and is out of the medal battle.

From here to the there are only small timelosses among the top finishers. You can see a GPS-animation of the battle for the medals here:

The below splitsbrowser is also useful to understand the race development:

plot (51)

plot (52)

Leg-by-leg analysis for Top-10

WOMEN: S-1

 

WOMEN: S-1 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:47 +0:00 +8%
2. Hagstrom Sara (5th) 1:59 +0:12 +5%
3. Steiwer Kamilla (4th) 2:00 +0:13 +6%
4. Gemperle Natalia (10th) 2:02 +0:15 +11%
5. Kaasiku Evely (18th) 2:03 +0:16 +15%
6. Indrakova Adela (9th) 2:05 +0:18 +5%
7. Olaussen Marie (11th) 2:07 +0:20 +6%
8. Basset Isia (7th) 2:10 +0:23 +3%
9. Risby Lisa (6th) 2:10 +0:23 0%
10. Teini Marika (19th) 2:12 +0:25 +8%
13. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:15 +0:28 -6%
15. Aebersold Simona (3rd) 2:19 +0:32 -11%
18. Kosova Denisa (8th) 2:25 +0:38 -5%
37. Loesch Susen (20th) 2:48 +1:01 -13%
43. Cederberg Line (13th) 3:07 +1:20 -21%
WOMEN: S-1 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:47 +0:00
2. Hagstrom Sara (5th) 1:59 +0:12
3. Steiwer Kamilla (4th) 2:00 +0:13
4. Gemperle Natalia (10th) 2:02 +0:15
5. Kaasiku Evely (18th) 2:03 +0:16
6. Indrakova Adela (9th) 2:05 +0:18
7. Olaussen Marie (11th) 2:07 +0:20
8. Basset Isia (7th) 2:10 +0:23
9. Risby Lisa (6th) 2:10 +0:23
10. Teini Marika (19th) 2:12 +0:25
13. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:15 +0:28
15. Aebersold Simona (3rd) 2:19 +0:32
18. Kosova Denisa (8th) 2:25 +0:38

WOMEN: 1-2

 

WOMEN: 1-2 (Legtimes)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:10 +0:00 +23%
2. Steiwer Kamilla (4th) 2:19 +0:09 +17%
3. Cederberg Line (13th) 2:29 +0:19 +18%
4. Hagstrom Sara (5th) 2:31 +0:21 +5%
5. Oberg Johanna (12th) 2:36 +0:26 +10%
6. Alexandersson Tove (1st) 2:40 +0:30 -9%
7. Teini Marika (19th) 2:45 +0:35 +10%
8. Nymalm Amy (14th) 2:48 +0:38 +5%
9. Basset Isia (7th) 2:49 +0:39 +1%
10. Carter Davies (26th) 2:51 +0:41 +9%
11. Risby Lisa (6th) 2:52 +0:42 -3%
12. Aebersold Simona (3rd) 2:59 +0:49 -12%
28. Gemperle Natalia (10th) 3:37 +1:27 -17%
31. Harju Venla (15th) 3:40 +1:30 -16%
35. Kosova Denisa (8th) 3:47 +1:37 -21%
36. Olaussen Marie (11th) 3:52 +1:42 -23%
39. Indrakova Adela (9th) 4:14 +2:04 -31%
40. Hauswirth Sabine (17th) 4:20 +2:10 -27%
42. Loesch Susen (20th) 4:53 +2:43 -33%
WOMEN: 1-2 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 4:19 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 4:25 +0:06
3. Alexandersson Tove (1st) 4:27 +0:08
4. Hagstrom Sara (5th) 4:30 +0:11
5. Teini Marika (19th) 4:57 +0:38
6. Basset Isia (7th) 4:59 +0:40
7. Nymalm Amy (14th) 5:01 +0:42
8. Oberg Johanna (12th) 5:01 +0:42
9. Risby Lisa (6th) 5:02 +0:43
10. Kaasiku Evely (18th) 5:15 +0:56
12. Aebersold Simona (3rd) 5:18 +0:59
16. Gemperle Natalia (10th) 5:39 +1:20
28. Kosova Denisa (8th) 6:12 +1:53
31. Indrakova Adela (9th) 6:19 +2:00

WOMEN: 2-3

 

WOMEN: 2-3 (Legtimes)

1. Aebersold Simona (3rd) 1:44 +0:00 +11%
2. Alexandersson Tove (1st) 1:45 +0:01 +2%
3. Oedum Miri Thrane (29th) 1:53 +0:09 +19%
4. Carter Davies (26th) 1:54 +0:10 +19%
5. Gemperle Natalia (10th) 1:56 +0:12 +10%
6. Oberg Johanna (12th) 1:57 +0:13 +8%
7. Risby Lisa (6th) 1:59 +0:15 +2%
8. Steiwer Kamilla (4th) 2:00 +0:16 0%
9. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:00 +0:16 -1%
10. Kaasiku Evely (18th) 2:03 +0:19 +8%
14. Kosova Denisa (8th) 2:11 +0:27 -2%
22. Basset Isia (7th) 2:24 +0:40 -11%
27. Nymalm Amy (14th) 2:33 +0:49 -13%
30. Hagstrom Sara (5th) 2:34 +0:50 -23%
35. Indrakova Adela (9th) 2:44 +1:00 -23%
37. Cederberg Line (13th) 2:47 +1:03 -18%
WOMEN: 2-3 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 6:12 +0:00
2. Steiwer Kamilla (4th) 6:19 +0:07
3. Benjaminsen Andrine (2nd) 6:25 +0:13
4. Oberg Johanna (12th) 6:58 +0:46
5. Risby Lisa (6th) 7:01 +0:49
6. Aebersold Simona (3rd) 7:02 +0:50
7. Hagstrom Sara (5th) 7:04 +0:52
8. Carter Davies (26th) 7:10 +0:58
9. Teini Marika (19th) 7:13 +1:01
10. Kaasiku Evely (18th) 7:18 +1:06
11. Basset Isia (7th) 7:23 +1:11
13. Gemperle Natalia (10th) 7:35 +1:23
24. Kosova Denisa (8th) 8:23 +2:11
31. Indrakova Adela (9th) 9:03 +2:51

WOMEN: 3-4

 

WOMEN: 3-4 (Legtimes)

1. Risby Lisa (6th) 1:45 +0:00 +13%
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:47 +0:02 +8%
3. Aebersold Simona (3rd) 1:49 +0:04 +4%
4. Kosova Denisa (8th) 1:50 +0:05 +12%
5. Hauswirth Sabine (17th) 1:53 +0:08 +13%
6. Steiwer Kamilla (4th) 1:55 +0:10 +2%
7. Hagstrom Sara (5th) 1:55 +0:10 0%
8. Oedum Miri Thrane (29th) 1:59 +0:14 +12%
9. Indrakova Adela (9th) 1:59 +0:14 +1%
10. Gassner Jasmina (31st) 1:59 +0:14 +21%
12. Basset Isia (7th) 2:04 +0:19 0%
25. Gemperle Natalia (10th) 2:21 +0:36 -9%
29. Harju Venla (15th) 2:28 +0:43 -11%
34. Loesch Susen (20th) 2:37 +0:52 -14%
39. Cederberg Line (13th) 2:48 +1:03 -20%
45. Alexandersson Tove (1st) 3:17 +1:32 -50%
WOMEN: 3-4 (Total times)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 8:12 +0:00
2. Steiwer Kamilla (4th) 8:14 +0:02
3. Risby Lisa (6th) 8:46 +0:34
4. Aebersold Simona (3rd) 8:51 +0:39
5. Hagstrom Sara (5th) 8:59 +0:47
6. Oberg Johanna (12th) 9:03 +0:51
7. Teini Marika (19th) 9:19 +1:07
8. Kaasiku Evely (18th) 9:21 +1:09
9. Basset Isia (7th) 9:27 +1:15
10. Carter Davies (26th) 9:27 +1:15
11. Alexandersson Tove (1st) 9:29 +1:17
15. Gemperle Natalia (10th) 9:56 +1:44
16. Kosova Denisa (8th) 10:13 +2:01
24. Indrakova Adela (9th) 11:02 +2:50

WOMEN: 4-5

 

WOMEN: 4-5 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:47 +0:00 +3%
2. Aebersold Simona (3rd) 1:50 +0:03 +7%
3. Steiwer Kamilla (4th) 1:53 +0:06 +8%
4. Kaasiku Evely (18th) 1:58 +0:11 +15%
5. Hagstrom Sara (5th) 1:59 +0:12 +1%
6. Indrakova Adela (9th) 1:59 +0:12 +6%
7. Kosova Denisa (8th) 2:00 +0:13 +7%
8. Oedum Miri Thrane (29th) 2:02 +0:15 +14%
9. Harju Venla (15th) 2:05 +0:18 +7%
10. Loesch Susen (20th) 2:07 +0:20 +7%
17. Basset Isia (7th) 2:18 +0:31 -6%
21. Gemperle Natalia (10th) 2:29 +0:42 -10%
23. Olaussen Marie (11th) 2:32 +0:45 -13%
25. Nymalm Amy (14th) 2:34 +0:47 -12%
31. Risby Lisa (6th) 2:39 +0:52 -20%
32. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:40 +0:53 -24%
WOMEN: 4-5 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 10:07 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 10:41 +0:34
3. Benjaminsen Andrine (2nd) 10:52 +0:45
4. Hagstrom Sara (5th) 10:58 +0:51
5. Oberg Johanna (12th) 11:14 +1:07
6. Alexandersson Tove (1st) 11:16 +1:09
7. Kaasiku Evely (18th) 11:19 +1:12
8. Risby Lisa (6th) 11:25 +1:18
9. Oedum Miri Thrane (29th) 11:42 +1:35
10. Basset Isia (7th) 11:45 +1:38
12. Kosova Denisa (8th) 12:13 +2:06
15. Gemperle Natalia (10th) 12:25 +2:18
20. Indrakova Adela (9th) 13:01 +2:54

WOMEN: 5-6

 

WOMEN: 5-6 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:36 +0:00 0%
2. Basset Isia (7th) 1:41 +0:05 +10%
3. Gemperle Natalia (10th) 1:42 +0:06 +11%
4. Indrakova Adela (9th) 1:42 +0:06 +7%
5. Karhola Lotta (24th) 1:42 +0:06 +23%
6. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:44 +0:08 +1%
7. Olaussen Marie (11th) 1:44 +0:08 +8%
8. Hagstrom Sara (5th) 1:45 +0:09 0%
9. Wisniewska Hanna (22nd) 1:48 +0:12 +8%
10. Risby Lisa (6th) 1:49 +0:13 0%
11. Steiwer Kamilla (4th) 1:51 +0:15 -3%
12. Kosova Denisa (8th) 1:52 +0:16 +1%
14. Aebersold Simona (3rd) 1:53 +0:17 -8%
WOMEN: 5-6 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 11:58 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 12:34 +0:36
3. Benjaminsen Andrine (2nd) 12:36 +0:38
4. Hagstrom Sara (5th) 12:43 +0:45
5. Alexandersson Tove (1st) 12:52 +0:54
6. Oberg Johanna (12th) 13:09 +1:11
7. Risby Lisa (6th) 13:14 +1:16
8. Basset Isia (7th) 13:26 +1:28
9. Kaasiku Evely (18th) 13:26 +1:28
10. Oedum Miri Thrane (29th) 13:52 +1:54
12. Kosova Denisa (8th) 14:05 +2:07
13. Gemperle Natalia (10th) 14:07 +2:09
17. Indrakova Adela (9th) 14:43 +2:45

WOMEN: 6-7

 

WOMEN: 6-7 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 0:53 +0:00 +4%
2. Aebersold Simona (3rd) 0:58 +0:05 +1%
3. Kosova Denisa (8th) 0:58 +0:05 +11%
4. Olaussen Marie (11th) 1:00 +0:07 +7%
5. Karhola Lotta (24th) 1:00 +0:07 +20%
6. Steiwer Kamilla (4th) 1:01 +0:08 0%
7. Indrakova Adela (9th) 1:01 +0:08 +3%
8. Cederberg Line (13th) 1:01 +0:08 +9%
9. Carter Davies (26th) 1:01 +0:08 +14%
10. Teini Marika (19th) 1:02 +0:09 +10%
12. Basset Isia (7th) 1:03 +0:10 +1%
15. Hagstrom Sara (5th) 1:04 +0:11 -6%
16. Risby Lisa (6th) 1:04 +0:11 -2%
20. Gemperle Natalia (10th) 1:09 +0:16 -4%
27. Oberg Johanna (12th) 1:16 +0:23 -13%
28. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:18 +0:25 -22%
40. Calandry Cecile (16th) 1:48 +0:55 -31%
52. Kaasiku Evely (18th) 3:13 +2:20 -55%
WOMEN: 6-7 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 12:59 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 13:32 +0:33
3. Alexandersson Tove (1st) 13:45 +0:46
4. Hagstrom Sara (5th) 13:47 +0:48
5. Benjaminsen Andrine (2nd) 13:54 +0:55
6. Risby Lisa (6th) 14:18 +1:19
7. Oberg Johanna (12th) 14:25 +1:26
8. Basset Isia (7th) 14:29 +1:30
9. Teini Marika (19th) 14:57 +1:58
10. Kosova Denisa (8th) 15:03 +2:04
11. Gemperle Natalia (10th) 15:16 +2:17
14. Indrakova Adela (9th) 15:44 +2:45

WOMEN: 7-8

 

WOMEN: 7-8 (Legtimes)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:27 +0:00 +9%
2. Risby Lisa (6th) 1:31 +0:04 +7%
3. Steiwer Kamilla (4th) 1:32 +0:05 +4%
4. Hagstrom Sara (5th) 1:32 +0:05 +2%
5. Kosova Denisa (8th) 1:32 +0:05 +10%
6. Indrakova Adela (9th) 1:33 +0:06 +6%
7. Alexandersson Tove (1st) 1:36 +0:09 -10%
8. Aebersold Simona (3rd) 1:37 +0:10 -4%
9. Cederberg Line (13th) 1:37 +0:10 +8%
10. Basset Isia (7th) 1:38 +0:11 +2%
28. Gemperle Natalia (10th) 1:56 +0:29 -9%
WOMEN: 7-8 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 14:31 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 15:09 +0:38
3. Hagstrom Sara (5th) 15:19 +0:48
4. Alexandersson Tove (1st) 15:21 +0:50
5. Benjaminsen Andrine (2nd) 15:21 +0:50
6. Risby Lisa (6th) 15:49 +1:18
7. Basset Isia (7th) 16:07 +1:36
8. Oberg Johanna (12th) 16:08 +1:37
9. Kosova Denisa (8th) 16:35 +2:04
10. Teini Marika (19th) 16:46 +2:15
12. Gemperle Natalia (10th) 17:12 +2:41
13. Indrakova Adela (9th) 17:17 +2:46

WOMEN: 8-9

 

WOMEN: 8-9 (Legtimes)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 0:56 +0:00 +14%
2. Alexandersson Tove (1st) 0:57 +0:01 +2%
3. Kosova Denisa (8th) 1:00 +0:04 +14%
4. Steiwer Kamilla (4th) 1:01 +0:05 +7%
5. Hagstrom Sara (5th) 1:02 +0:06 +3%
6. Indrakova Adela (9th) 1:05 +0:09 +3%
7. Rudnaya Anastasia (36th) 1:05 +0:09 +17%
8. Cederberg Line (13th) 1:07 +0:11 +6%
9. Oberg Johanna (12th) 1:08 +0:12 +2%
10. Ramstein Laura (25th) 1:08 +0:12 +8%
21. Aebersold Simona (3rd) 1:13 +0:17 -14%
22. Gemperle Natalia (10th) 1:13 +0:17 -3%
35. Teini Marika (19th) 1:25 +0:29 -11%
38. Risby Lisa (6th) 1:28 +0:32 -23%
41. Loesch Susen (20th) 1:37 +0:41 -21%
43. Olaussen Marie (11th) 1:43 +0:47 -30%
46. Basset Isia (7th) 1:48 +0:52 -34%
48. Harju Venla (15th) 1:54 +0:58 -33%
WOMEN: 8-9 (Total times)

1. Steiwer Kamilla (4th) 15:32 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 16:17 +0:45
3. Alexandersson Tove (1st) 16:18 +0:46
4. Hagstrom Sara (5th) 16:21 +0:49
5. Aebersold Simona (3rd) 16:22 +0:50
6. Oberg Johanna (12th) 17:16 +1:44
7. Risby Lisa (6th) 17:17 +1:45
8. Kosova Denisa (8th) 17:35 +2:03
9. Basset Isia (7th) 17:55 +2:23
10. Nymalm Amy (14th) 18:10 +2:38
12. Indrakova Adela (9th) 18:22 +2:50
13. Gemperle Natalia (10th) 18:25 +2:53

WOMEN: 9-10

 

WOMEN: 9-10 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 3:38 +0:00 +11%
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 4:05 +0:27 +8%
3. Kaasiku Evely (18th) 4:12 +0:34 +18%
4. Basset Isia (7th) 4:16 +0:38 +9%
5. Risby Lisa (6th) 4:19 +0:41 +5%
6. Nymalm Amy (14th) 4:22 +0:44 +10%
7. Loesch Susen (20th) 4:35 +0:57 +8%
8. Haug Marianne (33rd) 4:35 +0:57 +13%
9. Indrakova Adela (9th) 4:38 +1:00 0%
10. Scalet Carlotta (23rd) 4:38 +1:00 +10%
12. Hagstrom Sara (5th) 4:41 +1:03 -6%
13. Aebersold Simona (3rd) 4:41 +1:03 -7%
16. Gemperle Natalia (10th) 4:46 +1:08 +1%
18. Steiwer Kamilla (4th) 4:48 +1:10 -6%
21. Kosova Denisa (8th) 4:53 +1:15 -2%
33. Calandry Cecile (16th) 5:49 +2:11 -11%
45. Oberg Johanna (12th) 6:42 +3:04 -26%
WOMEN: 9-10 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 19:56 +0:00
2. Steiwer Kamilla (4th) 20:20 +0:24
3. Benjaminsen Andrine (2nd) 20:22 +0:26
4. Hagstrom Sara (5th) 21:02 +1:06
5. Aebersold Simona (3rd) 21:03 +1:07
6. Risby Lisa (6th) 21:36 +1:40
7. Basset Isia (7th) 22:11 +2:15
8. Kosova Denisa (8th) 22:28 +2:32
9. Nymalm Amy (14th) 22:32 +2:36
10. Indrakova Adela (9th) 23:00 +3:04
11. Gemperle Natalia (10th) 23:11 +3:15

WOMEN: 10-11

 

WOMEN: 10-11 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 6:46 +0:00 +6%
2. Aebersold Simona (3rd) 7:36 +0:50 +1%
3. Oberg Johanna (12th) 7:36 +0:50 +10%
4. Oedum Miri Thrane (29th) 7:40 +0:54 +17%
5. Indrakova Adela (9th) 7:42 +0:56 +6%
6. Risby Lisa (6th) 7:49 +1:03 +3%
7. Benjaminsen Andrine (2nd) 7:50 +1:04 0%
8. Calandry Cecile (16th) 7:54 +1:08 +12%
9. Cederberg Line (13th) 7:56 +1:10 +9%
10. Ryabkina Tatiana (21st) 7:57 +1:11 +11%
12. Basset Isia (7th) 8:21 +1:35 0%
13. Gemperle Natalia (10th) 8:23 +1:37 +2%
14. Steiwer Kamilla (4th) 8:26 +1:40 -5%
16. Kosova Denisa (8th) 8:27 +1:41 0%
29. Hagstrom Sara (5th) 9:04 +2:18 -14%
WOMEN: 10-11 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 26:42 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 28:12 +1:30
3. Aebersold Simona (3rd) 28:39 +1:57
4. Steiwer Kamilla (4th) 28:46 +2:04
5. Risby Lisa (6th) 29:25 +2:43
6. Hagstrom Sara (5th) 30:06 +3:24
7. Basset Isia (7th) 30:32 +3:50
8. Indrakova Adela (9th) 30:42 +4:00
9. Kosova Denisa (8th) 30:55 +4:13
10. Nymalm Amy (14th) 31:22 +4:40
11. Gemperle Natalia (10th) 31:34 +4:52

WOMEN: 11-12

 

WOMEN: 11-12 (Legtimes)

1. Kosova Denisa (8th) 0:44 +0:00 +36%
2. Alexandersson Tove (1st) 0:48 +0:04 +8%
3. Steiwer Kamilla (4th) 0:50 +0:06 +15%
4. Olaussen Marie (11th) 0:51 +0:07 +17%
5. Loesch Susen (20th) 0:56 +0:12 +13%
6. Benjaminsen Andrine (2nd) 0:58 +0:14 -2%
7. Teini Marika (19th) 0:58 +0:14 +10%
8. Carter Davies (26th) 0:58 +0:14 +13%
9. Oberg Johanna (12th) 0:59 +0:15 +3%
10. Wisniewska Hanna (22nd) 1:00 +0:16 +5%
16. Hagstrom Sara (5th) 1:07 +0:23 -15%
20. Indrakova Adela (9th) 1:09 +0:25 -13%
24. Kaasiku Evely (18th) 1:14 +0:30 -10%
27. Risby Lisa (6th) 1:15 +0:31 -21%
28. Cederberg Line (13th) 1:15 +0:31 -13%
36. Gemperle Natalia (10th) 1:23 +0:39 -23%
39. Basset Isia (7th) 1:26 +0:42 -27%
48. Aebersold Simona (3rd) 2:12 +1:28 -59%
49. Hauswirth Sabine (17th) 2:15 +1:31 -47%
51. Nymalm Amy (14th) 2:30 +1:46 -52%
WOMEN: 11-12 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 27:30 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 29:10 +1:40
3. Steiwer Kamilla (4th) 29:36 +2:06
4. Risby Lisa (6th) 30:40 +3:10
5. Aebersold Simona (3rd) 30:51 +3:21
6. Hagstrom Sara (5th) 31:13 +3:43
7. Kosova Denisa (8th) 31:39 +4:09
8. Indrakova Adela (9th) 31:51 +4:21
9. Basset Isia (7th) 31:58 +4:28
10. Oberg Johanna (12th) 32:33 +5:03
11. Gemperle Natalia (10th) 32:57 +5:27

WOMEN: 12-13

 

WOMEN: 12-13 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:43 +0:00 +14%
2. Basset Isia (7th) 1:58 +0:15 +14%
3. Aebersold Simona (3rd) 1:59 +0:16 +5%
4. Harju Venla (15th) 2:03 +0:20 +14%
5. Dambe Inga (41st) 2:05 +0:22 +21%
6. Friedrichs Birte (34th) 2:07 +0:24 +23%
7. Hagstrom Sara (5th) 2:08 +0:25 0%
8. Olaussen Marie (11th) 2:09 +0:26 +5%
9. Hauswirth Sabine (17th) 2:13 +0:30 +6%
10. Loesch Susen (20th) 2:13 +0:30 +7%
11. Steiwer Kamilla (4th) 2:17 +0:34 -5%
12. Gemperle Natalia (10th) 2:20 +0:37 0%
13. Kosova Denisa (8th) 2:21 +0:38 -2%
16. Indrakova Adela (9th) 2:26 +0:43 -7%
21. Risby Lisa (6th) 2:33 +0:50 -13%
24. Benjaminsen Andrine (2nd) 2:39 +0:56 -19%
25. Nymalm Amy (14th) 2:39 +0:56 -10%
29. Calandry Cecile (16th) 2:50 +1:07 -12%
31. Kaasiku Evely (18th) 2:55 +1:12 -14%
WOMEN: 12-13 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 29:13 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 31:49 +2:36
3. Steiwer Kamilla (4th) 31:53 +2:40
4. Aebersold Simona (3rd) 32:50 +3:37
5. Risby Lisa (6th) 33:13 +4:00
6. Hagstrom Sara (5th) 33:21 +4:08
7. Basset Isia (7th) 33:56 +4:43
8. Kosova Denisa (8th) 34:00 +4:47
9. Indrakova Adela (9th) 34:17 +5:04
10. Oberg Johanna (12th) 35:05 +5:52
11. Gemperle Natalia (10th) 35:17 +6:04

WOMEN: 13-14

 

WOMEN: 13-14 (Legtimes)

1. Hagstrom Sara (5th) 1:29 +0:00 +18%
2. Olaussen Marie (11th) 1:37 +0:08 +16%
3. Oberg Johanna (12th) 1:41 +0:12 +12%
4. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:44 +0:15 +1%
5. Cederberg Line (13th) 1:44 +0:15 +12%
6. Wisniewska Hanna (22nd) 1:44 +0:15 +13%
7. Gwozdz Ewa (35th) 1:49 +0:20 +15%
8. Harju Venla (15th) 1:50 +0:21 +7%
9. Risby Lisa (6th) 1:51 +0:22 -1%
10. Rodrigues Filipa (43rd) 1:51 +0:22 +26%
11. Aebersold Simona (3rd) 1:52 +0:23 -7%
13. Basset Isia (7th) 1:54 +0:25 0%
16. Alexandersson Tove (1st) 1:56 +0:27 -18%
22. Indrakova Adela (9th) 2:04 +0:35 -9%
27. Kosova Denisa (8th) 2:10 +0:41 -11%
31. Steiwer Kamilla (4th) 2:13 +0:44 -18%
32. Gemperle Natalia (10th) 2:14 +0:45 -12%
33. Kaasiku Evely (18th) 2:18 +0:49 -10%
WOMEN: 13-14 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 31:09 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 33:33 +2:24
3. Steiwer Kamilla (4th) 34:06 +2:57
4. Aebersold Simona (3rd) 34:42 +3:33
5. Hagstrom Sara (5th) 34:50 +3:41
6. Risby Lisa (6th) 35:04 +3:55
7. Basset Isia (7th) 35:50 +4:41
8. Kosova Denisa (8th) 36:10 +5:01
9. Indrakova Adela (9th) 36:21 +5:12
10. Oberg Johanna (12th) 36:46 +5:37
12. Gemperle Natalia (10th) 37:31 +6:22

WOMEN: 14-15

 

WOMEN: 14-15 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 0:33 +0:00 +12%
2. Aebersold Simona (3rd) 0:38 +0:05 +3%
3. Risby Lisa (6th) 0:38 +0:05 +8%
4. Hagstrom Sara (5th) 0:39 +0:06 +2%
5. Basset Isia (7th) 0:39 +0:06 +9%
6. Harju Venla (15th) 0:41 +0:08 +8%
7. Rudnaya Anastasia (36th) 0:41 +0:08 +17%
8. Oberg Johanna (12th) 0:42 +0:09 +3%
9. Cederberg Line (13th) 0:42 +0:09 +6%
10. Nymalm Amy (14th) 0:42 +0:09 +5%
13. Indrakova Adela (9th) 0:43 +0:10 -1%
18. Gemperle Natalia (10th) 0:44 +0:11 0%
20. Benjaminsen Andrine (2nd) 0:45 +0:12 -10%
25. Kosova Denisa (8th) 0:46 +0:13 -5%
31. Steiwer Kamilla (4th) 0:48 +0:15 -14%
WOMEN: 14-15 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 31:42 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 34:18 +2:36
3. Steiwer Kamilla (4th) 34:54 +3:12
4. Aebersold Simona (3rd) 35:20 +3:38
5. Hagstrom Sara (5th) 35:29 +3:47
6. Risby Lisa (6th) 35:42 +4:00
7. Basset Isia (7th) 36:29 +4:47
8. Kosova Denisa (8th) 36:56 +5:14
9. Indrakova Adela (9th) 37:04 +5:22
10. Oberg Johanna (12th) 37:28 +5:46
12. Gemperle Natalia (10th) 38:15 +6:33

WOMEN: 15-16

 

WOMEN: 15-16 (Legtimes)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 0:49 +0:00 +5%
2. Oberg Johanna (12th) 0:50 +0:01 +11%
3. Olaussen Marie (11th) 0:50 +0:01 +10%
4. Alexandersson Tove (1st) 0:51 +0:02 -8%
5. Risby Lisa (6th) 0:51 +0:02 +4%
6. Gemperle Natalia (10th) 0:52 +0:03 +8%
7. Cederberg Line (13th) 0:52 +0:03 +10%
8. Calandry Cecile (16th) 0:52 +0:03 +12%
9. Aebersold Simona (3rd) 0:53 +0:04 -4%
10. Basset Isia (7th) 0:53 +0:04 +3%
13. Hagstrom Sara (5th) 0:54 +0:05 -4%
17. Steiwer Kamilla (4th) 0:55 +0:06 -3%
24. Kosova Denisa (8th) 0:56 +0:07 0%
25. Indrakova Adela (9th) 0:56 +0:07 -2%
WOMEN: 15-16 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 32:33 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 35:07 +2:34
3. Steiwer Kamilla (4th) 35:49 +3:16
4. Aebersold Simona (3rd) 36:13 +3:40
5. Hagstrom Sara (5th) 36:23 +3:50
6. Risby Lisa (6th) 36:33 +4:00
7. Basset Isia (7th) 37:22 +4:49
8. Kosova Denisa (8th) 37:52 +5:19
9. Indrakova Adela (9th) 38:00 +5:27
10. Oberg Johanna (12th) 38:18 +5:45
12. Gemperle Natalia (10th) 39:07 +6:34

WOMEN: 16-17

 

WOMEN: 16-17 (Legtimes)

1. Gemperle Natalia (10th) 1:46 +0:00 +16%
2. Aebersold Simona (3rd) 1:47 +0:01 +5%
3. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:50 +0:04 +4%
4. Risby Lisa (6th) 1:51 +0:05 +6%
5. Alexandersson Tove (1st) 1:52 +0:06 -7%
6. Hagstrom Sara (5th) 1:54 +0:08 0%
7. Oedum Miri Thrane (29th) 1:55 +0:09 +14%
8. Steiwer Kamilla (4th) 1:57 +0:11 0%
9. Carter Davies (26th) 1:57 +0:11 +13%
10. Calandry Cecile (16th) 1:58 +0:12 +10%
11. Kosova Denisa (8th) 2:00 +0:14 +2%
12. Indrakova Adela (9th) 2:00 +0:14 0%
15. Basset Isia (7th) 2:02 +0:16 0%
WOMEN: 16-17 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 34:25 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 36:57 +2:32
3. Steiwer Kamilla (4th) 37:46 +3:21
4. Aebersold Simona (3rd) 38:00 +3:35
5. Hagstrom Sara (5th) 38:17 +3:52
6. Risby Lisa (6th) 38:24 +3:59
7. Basset Isia (7th) 39:24 +4:59
8. Kosova Denisa (8th) 39:52 +5:27
9. Indrakova Adela (9th) 40:00 +5:35
10. Oberg Johanna (12th) 40:22 +5:57
12. Gemperle Natalia (10th) 40:53 +6:28

WOMEN: 17-18

 

WOMEN: 17-18 (Legtimes)

1. Gemperle Natalia (10th) 1:04 +0:00 +17%
2. Alexandersson Tove (1st) 1:06 +0:02 -4%
3. Aebersold Simona (3rd) 1:06 +0:02 +3%
4. Nymalm Amy (14th) 1:06 +0:02 +14%
5. Rudnaya Anastasia (36th) 1:07 +0:03 +22%
6. Indrakova Adela (9th) 1:09 +0:05 +5%
7. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:11 +0:07 -2%
8. Miklusova Tamara (46th) 1:11 +0:07 +33%
9. Hagstrom Sara (5th) 1:12 +0:08 -3%
10. Calandry Cecile (16th) 1:12 +0:08 +9%
15. Kosova Denisa (8th) 1:15 +0:11 0%
17. Risby Lisa (6th) 1:16 +0:12 -5%
24. Steiwer Kamilla (4th) 1:19 +0:15 -10%
33. Basset Isia (7th) 1:25 +0:21 -12%
46. Oberg Johanna (12th) 1:52 +0:48 -30%
WOMEN: 17-18 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 35:31 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 38:08 +2:37
3. Steiwer Kamilla (4th) 39:05 +3:34
4. Aebersold Simona (3rd) 39:06 +3:35
5. Hagstrom Sara (5th) 39:29 +3:58
6. Risby Lisa (6th) 39:40 +4:09
7. Basset Isia (7th) 40:49 +5:18
8. Kosova Denisa (8th) 41:07 +5:36
9. Indrakova Adela (9th) 41:09 +5:38
10. Olaussen Marie (11th) 41:56 +6:25
11. Gemperle Natalia (10th) 41:57 +6:26

WOMEN: 18-19

 

WOMEN: 18-19 (Legtimes)

1. Hagstrom Sara (5th) 0:50 +0:00 +11%
2. Kosova Denisa (8th) 0:53 +0:03 +12%
3. Aebersold Simona (3rd) 0:54 +0:04 +1%
4. Risby Lisa (6th) 0:54 +0:04 +6%
5. Gassner Jasmina (31st) 0:54 +0:04 +28%
6. Steiwer Kamilla (4th) 0:57 +0:07 0%
7. Nymalm Amy (14th) 0:57 +0:07 +7%
8. Harju Venla (15th) 0:57 +0:07 +8%
9. Gemperle Natalia (10th) 0:58 +0:08 +5%
10. Teini Marika (19th) 0:58 +0:08 +9%
16. Indrakova Adela (9th) 1:00 +0:10 -1%
19. Alexandersson Tove (1st) 1:01 +0:11 -17%
20. Basset Isia (7th) 1:01 +0:11 -2%
22. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:03 +0:13 -11%
WOMEN: 18-19 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 36:32 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 39:11 +2:39
3. Aebersold Simona (3rd) 40:00 +3:28
4. Steiwer Kamilla (4th) 40:02 +3:30
5. Hagstrom Sara (5th) 40:19 +3:47
6. Risby Lisa (6th) 40:34 +4:02
7. Basset Isia (7th) 41:50 +5:18
8. Kosova Denisa (8th) 42:00 +5:28
9. Indrakova Adela (9th) 42:09 +5:37
10. Gemperle Natalia (10th) 42:55 +6:23

WOMEN: 19-20

 

WOMEN: 19-20 (Legtimes)

1. Benjaminsen Andrine (2nd) 1:02 +0:00 +15%
2. Hagstrom Sara (5th) 1:05 +0:03 +9%
3. Oberg Johanna (12th) 1:07 +0:05 +14%
4. Gemperle Natalia (10th) 1:08 +0:06 +13%
5. Steiwer Kamilla (4th) 1:09 +0:07 +5%
6. Aebersold Simona (3rd) 1:10 +0:08 0%
7. Risby Lisa (6th) 1:13 +0:11 0%
8. Olaussen Marie (11th) 1:14 +0:12 +3%
9. Carter Davies (26th) 1:14 +0:12 +11%
10. Wisniewska Hanna (22nd) 1:15 +0:13 +6%
12. Alexandersson Tove (1st) 1:17 +0:15 -16%
13. Kosova Denisa (8th) 1:17 +0:15 0%
16. Indrakova Adela (9th) 1:19 +0:17 -4%
30. Basset Isia (7th) 1:26 +0:24 -10%
50. Teini Marika (19th) 1:42 +0:40 -16%
WOMEN: 19-20 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 37:49 +0:00
2. Benjaminsen Andrine (2nd) 40:13 +2:24
3. Aebersold Simona (3rd) 41:10 +3:21
4. Steiwer Kamilla (4th) 41:11 +3:22
5. Hagstrom Sara (5th) 41:24 +3:35
6. Risby Lisa (6th) 41:47 +3:58
7. Basset Isia (7th) 43:16 +5:27
8. Kosova Denisa (8th) 43:17 +5:28
9. Indrakova Adela (9th) 43:28 +5:39
10. Gemperle Natalia (10th) 44:03 +6:14

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

woc2021_long_women_leg_02_b

WOC 2021 Long Women: A very detailed GPS and Splits analysis

Tove Alexandersson took the slower route choice on several of the most important route choice legs – ...

4 comments

  1. Both here and in the analysis of the men’s middle you have the split-times relative to leader twice. Is this a goof where you intended to have split-times relative to leg-best in one?

    • @Kitaguma: Sorry, I don’t understand what you mean. In the tables there is one column with split times on the leg and one column with total times. In the graphics there is split times on the leg (these are needed because they refer to colors). What is shown twice?

      • It was just that plot-52.png and plot-51.png looked very similar to me, so I thought you might have made one version with split-times relative to the super-woman-times and not included that one by mistake.

        • If you were Natalia Gemperle, you would have appreciated the second one. The first is only Top 5, the second Top 10. You don’t see the differences for Top 3 well on the one for Top 10 – that’s the reason for providing both.