Home / Orienteering News / Portugal O-Meeting 2017 Day 1 & 2: Maps and Results

Portugal O-Meeting 2017 Day 1 & 2: Maps and Results

Thierry Gueorgiou (France), Simone Niggli (Switzerland), Olav Lundanes (Norway) and Nadiya Volynska (Ukraine) took the victories on the first two days of Portugal O-Meeting – with Lundanes and Volynska winning Saturday’s middle distance and very experienced Guergiou and Niggli being fastest on Sunday’s long distance.

Portugal O-Meeting has traditionally been one of the most important races in the winter-season – were the world orienteering elite has had one of the first big tests. On the start line are many big names – in addition to the weekend winners we have many other top runners on the start list, like Johan Runesson, Gustav Bergman, Albin Ridefelt and Helena Jansson (Sweden), Lucas Basset and Frederic Tranchand (France), Magne Dæhlie, Ida Marie Næss Bjørgul and Emma Johansson (Norway), Olexander Kratov (Ukraine), Hannu Airila (Finland), Eva Jurenikova (Czech Republic) and Lizzie Ingham (New Zealand).

The “big day”  is the World Ranking event at Day 3 – the first two days are more of a warm-up. See below for maps (with GPS-tracking) and results from the two first days – and follow the third day of Portugal O-Meeting 2017, Monday February 27th – at the webpage of POM 2017.

Maps & GPS-tracking

GPS-tracking by Loggator / Halden SK.

POM 2017 Day 1 Middle - Men Elite

» See map in omaps.worldofo.com
POM 2017 Day 1 Middle Women Elite

» See map in omaps.worldofo.com
POM 2017 Day 2 Long - Men Elite

» See map in omaps.worldofo.com
POM 2017 Day 2 Long - Women Elite

» See map in omaps.worldofo.com

Results

Middle Men – Saturday

1 100 Olav Lundanes 87 [9602] Paimion Rasti FIN 33:25
2 111 Johan Runesson 90 [9106] Tampereen Pyrintö FIN 34:40
3 104 Frederic Tranchand 88 [9602] Paimion Rasti FIN 34:41
4 102 Gustav Bergman 90 [9265] OK Ravinen SWE 35:18
5 103 Lucas Basset 91 [9336] OPOR OK Linné SWE 36:17
5 105 Thierry Gueorgiou 79 [9256] Kalevan Rasti FIN 36:17
7 116 Bartosz Pawlak 90 [9602] Paimion Rasti FIN 36:37
8 127 Andreu Blanes 91 [2267] Colivenc ESP 37:07
9 114 Hannu Airila 85 [9256] Kalevan Rasti FIN 37:19
10 123 Ivan Sirakov 88 [9453] OPOR VARIANT5 BUL 37:23
11 106 Olexander Kratov 85 [7152] Koovee FIN 37:26
12 109 Gernot Kerschbaumer 83 [9509] Austrian Mil Team AUT 37:41
13 137 Jesper Lysell 89 [9449] Rehns BK SWE 37:42
14 121 Antonio Martínez Pérez 91 [9255] Turun Metsänkävijät FIN 38:17
15 113 Timo Sild 88 [7152] Koovee FIN 38:28
16 107 Jan Šedivy 84 [9541] Halden SK NOR 38:38
17 148 Eduardo Gil 94 [2223] Tjalve ESP 38:52
18 101 Magne Dæhli 87 [9541] Halden SK NOR 39:04
19 180 Karl Walheim 90 [9425] Ärla IF SWE 39:12
20 112 Milos Nykodým 90 [9336] OPOR OK Linné SWE 39:42

Middle Women – Saturday

1 403 Nadiya Volynska 84 [9604] OK Orion SWE 33:43
2 405 Lizzie Ingham 88 [9541] Halden SK NOR 36:13
2 408 Emma Johansson 87 [9394] Fredrikstad SK NOR 36:13
4 406 Simone Niggli 78 [9374] OK Tisaren SWE 36:19
5 401 Helena Jansson 85 [9265] OK Ravinen SWE 36:33
6 410 Ursula Kadan 88 [9509] Austrian Mil Team AUT 37:09
7 422 Karoliina Sundberg 80 [9372] Lynx FIN 37:33
8 412 Eva Jurenikova 78 [9541] Halden SK NOR 37:38
9 504 Elin Carlsson 96 [9523] OK Pan-Kristianstad SWE 37:44
10 426 Johanna Öberg 96 [9336] OPOR OK Linné SWE 37:55
11 466 Tessa Strain 87 [9484] IL Tyrving GBR 37:58
12 414 Hanna Wisniewska 90 [7928] WKS Slask Wroclaw POL 39:00
13 505 Nelly Carlsson 96 [9523] OK Pan-Kristianstad SWE 39:08
14 416 Aino Mänkärlä 88 [9372] Lynx FIN 39:17
15 425 Annika Björk 76 [9336] OPOR OK Linné SWE 40:52
16 421 Elin Månsson 92 [9290] IFK Göteborg SWE 40:56
17 415 Anna Serrallonga Arqués 89 [9512] dreamteam BEL 41:10
18 409 Inga Dambe 77 [9602] Paimion Rasti FIN 41:20
19 418 Vanessa Round 87 [1914] Individual SUI SUI 41:27
20 413 Teklè Emilija Gvildytè 90 [9250] OK Medeina LTU 42:04

Long Men – Sunday

1 Thierry Gueorgiou Kalevan Rasti FIN 1:36:10,00
2 Albin Ridefelt OK Linné SWE 1:36:19,00
3 Frederic Tranchand Paimion Rasti FIN 1:38:40,00
4 Olav Lundanes Paimion Rasti FIN 1:39:15,00
5 Andreu Blanes Colivenc ESP 1:40:16,00
6 Jan ŠSedivy Halden SK NOR 1:40:37,00
7 Gernot Kerschbaumer Austrian Mil Team AUT 1:41:26,00
8 Johan Runesson Tampereen Pyrintö FIN 1:41:56,00
9 Hannu Airila Kalevan Rasti FIN 1:42:05,00
10 Rassmus Andersson OPOR OK Linné SWE 1:42:08,00
11 Alasdair McLeod Individual GBR GBR 1:43:33,00
12 Gustav Bergman OK Ravinen SWE 1:43:54,00
13 Antti-Pekka Leskinen Lynx FIN 1:44:13,00
14 Bartosz Pawlak Paimion Rasti FIN 1:44:49,00
15 Sander Vaher Rajamäen Rykmentti FIN 1:45:27,00
16 Mathias Reiner Austrian Mil Team AUT 1:45:30,00
17 Antonio Martínez Pérez Turun Metsänkävijät FIN 1:46:14,00
18 Ivan Sirakov OPOR VARIANT5 BUL 1:48:00,00
19 Timo Sild Koovee FIN 1:48:45,00
20 Lucas Basset OPOR OK Linné SWE 1:50:30,00

 

Long Women – Sunday

1 Simone Niggli OK Tisaren SWE 1:12:37,00
2 Eva Jurenikova Halden SK NOR 1:15:39,00
3 Ida Marie Naess Bjoergul Paimion Rasti FIN 1:16:37,00
4 Karoliina Sundberg Lynx FIN 1:19:23,00
5 Lizzie Ingham Halden SK NOR 1:20:01,00
6 Johanna Öberg OPOR OK Linné SWE 1:21:24,00
7 Ursula Kadan Austrian Mil Team AUT 1:23:55,00
8 Tessa Strain IL Tyrving GBR 1:24:29,00
9 Anna Serrallonga Arqués dreamteam BEL 1:26:29,00
10 Ekaterina Nikitina Rehns BK SWE 1:26:52,00
11 Hanna Wisniewska WKS Slask Wroclaw POL 1:27:02,00
11 Aislinn Prendergast Individual AUS AUS 1:27:02,00
13 Inga Dambe Paimion Rasti FIN 1:28:07,00
14 Annika Björk OPOR OK Linné SWE 1:28:49,00
15 Marianne Haug OK Võru EST 1:29:38,00
16 Arntraut Götsch BUL Tromsø NOR 1:29:43,00
17 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad SWE 1:30:01,00
18 Mariana Moreira CPOC POR 1:30:23,00
19 Teklè Emilija Gvildytè OK Medeina LTU 1:32:35,00
20 Filipa Rodrigues ADFA POR 1:32:38,00

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

swedishleagueevent5_h21e_21_blank_s

Route to Christmas: Day 23 2016

Today we move from the forest into the city in Route to Christmas – for ...