Home / MiniNews / World Ranking Races & LIVE GPS-tracking this weekend

World Ranking Races & LIVE GPS-tracking this weekend

132

Two World Ranking races with live GPS tracking in Portugal (Sprint on Saturday and Middle on Sunday) and one World Ranking race in Spain (Long on Saturday) are on the plan for this weekend. Highly ranked athletes are on the start in all three events.

Links to Live GPS-tracking:

Orienteering Men Elite – Middle Distance WRE Coimbra GPX O-Portugal
Orienteering Women Elite – Middle Distance WRE Coimbra GPX O-Portugal
Orienteering Women Elite – Sprint WRE Coimbra GPX O-Portugal
Orienteering Men Elite – Sprint WRE Coimbra GPX O-Portugal

Links to more information about the races:

The map above is from an area close to Sunday’s WRE Middle event in Portugal.

Lorca O-Meeting (WRE Sprint)

Another World Ranking race was organized in Spain last weekend – a sprint race at the Lorca O-meeting won by Florian Howald (Switzerland) and Anastasia Rudnaya (Russia).

Men

1 FLORIAN HOWALD FINLAND TAMPEREEN PYRINTO Switzerland 15:33 7:24
2 ANTONIO MARTÍNEZ PÉREZ ONIL COLIVENC Spain 15:35 +0:02 7:25
3 EDUARDO GIL MARCOS BURGOS TJALVE Spain 15:54 +0:21 7:34
4 IVAN SIRAKOV BULGARIA VARIANT 5 TARGOVISHTE Bulgaria 16:36 +1:03 7:54
5 ARTEM POPOV FINLAND MS PARMA Russian Federation 16:47 +1:14 7:59
6 PASCAL BUCHS FINLAND TAMPEREEN PYRINTO Switzerland 16:48 +1:15 8:00
7 JOHAN RUNESSON FINLAND TAMPEREEN PYRINTO Sweden 16:53 +1:20 8:02
8 SAMUEL KELLER SWEDEN NYKOPINGS OK Switzerland 16:57 +1:24 8:04
8 ALGIRDAS BARTKEVICIUS LITHUANIA SM GAJA Lithuania 16:57 +1:24 8:04
10 DMITRII POLIAKOV RUSSIA NORD WEST Russian Federation 17:00 +1:27 8:05

Women

1 ANASTASIA RUDNAYA FINLAND MS PARMA Russian Federation 15:42 8:15
2 SABINE HAUSWIRTH SWITZERLAND OL NORSKA Switzerland 15:55 +0:13 8:22
3 SVETLANA MIRONOVA FINLAND KOOVEE Russian Federation 16:33 +0:51 8:42
4 TATIANA BEVZA RUSSIA NORD WEST Russian Federation 16:45 +1:03 8:48
5 ANASTASIA DENISOVA SWEDEN SAVEDALENS AIK Belarus 16:47 +1:05 8:50
6 VIOLETA FELICIANO SANJUÁN ONIL COLIVENC Spain 17:23 +1:41 9:08
7 JOSEFINE HEIKKA SWEDEN ALFTA OSA OK Sweden 18:02 +2:20 9:29
8 SARA ESKILSSON SWEDEN ALFTA OSA OK Sweden 18:21 +2:39 9:39
9 MARIIA MAKAROVA RUSSIA MO YAKHROMA Russian Federation 18:55 +3:13 9:57
10 MARINA ROSINK RUSSIA MO YAKHROMA Russian Federation 19:50 +4:08 10:26

Full results are available here.

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

suunto_middle_men

Suunto Games 2016 Middle: Maps and Results

Jonas Leandersson (Sweden) and Judith Wyder (Switzerland) were strongest at Suunto Games Middle distance in ...