Home / Orienteering News / WOC 2021 Long Women: A very detailed GPS and Splits analysis

WOC 2021 Long Women: A very detailed GPS and Splits analysis

woc2021_long_women_leg_02_b

Tove Alexandersson took the slower route choice on several of the most important route choice legs – but with Alexandersson’s speed she had no trouble winning the World Orienteering Championships (WOC) 2021 Long distance – organized in very interesting sandstone terrain in the Czech Republic.

Here you find a detailed analysis of all legs in the course – focusing on what the best route choice were, and how the race was decided. In the first part we look at some of the most interesting legs in detail. In the second part of the analysis we identify the decision points in the race using splitsbrowser illustrations, and in the last part of the analysis we provide detailed leg-by-leg analysis for each leg. The last part is without comments, but the illustrations should tell most of the story along with the discussions in first parts.

For links to maps, GPS-tracking and results from the race, see the Maps&Results-article.

Part 1: A detailed look at interesting legs

Leg 2: The LONG leg

What a start in this epic terrain! Seeing this leg when the map was released to the public ahead of the start, many were overwhelmed by this leg!

woc2021_long_women_leg_02_a

The women’s long leg to the second control is similar to the men’s leg (see analysis in the men’s BIG analysis article), but the controls are placed in a way which makes the route to the left somewhat more advantageous. At Twitter’s WorldofO-account the women’s course was analyzed leg-by-leg as soon as the map was released, a few hours before the TV-broadcast started. Below the Twitter-post for the long leg to control 2 is shown, which includes possible route choices and elevation profiles.

woc2021_long_women_leg_02_e woc2021_long_women_leg_02_f

Looking at the split times, the three fastest run to the right (blue below) – but they are also the three on the top of the results. The next three run to the left, and they are further down on the results.

woc2021_long_women_leg_02_c

Looking at Benjaminsen’s route to the left versus Hauswirth’s, you see that Benjaminsen loses 80 seconds by a routechoice mistake early on the leg. Without this miss, Benjaminsen would have been less than 20 seconds behind Alexandersson. In conclusion, left is probably slightly better when well executed, but very few took that route – and you don’t lose that much going right.

woc2021_long_women_leg_02_d

Here is a GPS-animation of the leg:

Leg 3: Up or down?

The leg to control 3 did not give big time differences, but is an interesting showcase of the decisions the runners face in this type of terrain:

Looking at the alternative routes, you can choose to either run left down in the valley with a longer climb up again, or right on the hilltop with some smaller up-and-downs. There is also a right-variant were you cut down in the valley and up again.

Looking at the elevation profiles, the route on the hilltop does not give much less climb due to smaller up-and-downs on the hilltop, but these of course cost less effort and can be run faster than the long uphill to the left.

Looing at the split times, it looks like running right is 15-20 seconds faster than left (although it is a bit difficult to assess as most top runners run to the right), but with the added benefit of saving energy when running to the right.

Leg 7: Tricky to see the fastest route

The men had a very similar leg to this one, a leg where Daniel Hubmann lost nearly 2 minutes and effectively the bronze medal due to choosing the wrong route. In the women’s class none of the top runners managed to see the fastest route, however, and thus the leg was not decisive in the end.

woc2021_long_women_leg_07_a

Here is the pre-race analysis of the leg. The reason for right being faster is that it is 600 meter shorter and with 50 meter less climb – a “no-brainer” if you managed to read that from the map.

woc2021_long_women_leg_07_gwoc2021_long_women_leg_07_f

Looking at the routes ran by the competitors, the picture is not as clear as for the men due to all the fastest runners running to the left. But with Alexandersson losing 27 seconds to Mironova here – and Aebersold, Benjaminsen and Gemperle around a minute, it is clear that right is probably 60-90 seconds faster than left here.

woc2021_long_women_leg_07_c

Here is also a GPS-animation of this leg:

Part 2: Decision points in the race

Next we take a look at the decision points in the race. Before the race it was speculated that Tove Alexandersson could win even if she took the wrong route choice at all the route choice legs due to her high running speed. Alexandersson did indeed choose a slower route at several of the route choice legs as we will see below – and had no problem winning. On the other hand, none of her competitors had a perfect technical race either – Aebersold would maybe have had a chance to beat Alexandersson with a perfect technical race, but Alexandersson probably had some extra power towards the end which she didn’t have to spend when she heard she was in a clear lead at the spectator control. As it is now, the tight battle for the medals was more interesting with Alexandersson nearly three minutes ahead.

Splitsbrowser: overall development

In the below splitsbrowser you can see how Alexandersson opens a gap to her competitors already on the long leg to the second control, and from there gradually increases her lead up to three minutes. The battle for silver between Gemperle and Aebersold is, however, very close, with Gemperle deciding for silver towards the end – in the end the gap was less than 20 seconds between the two. In the following we will look at where the two medalists lost time, and why. Note also the quite big gap to the women finished 4th-6th – Risby, Benjaminsen and Carter Davies. We will look into the reason for this gap – and see if they could have fought for medals with better technical races.

plot (65)

To understand the medal battle better, it may be useful to take Alexandersson out of the equation, as in the splitsbrowser below. There are definitely some lines goes steeply downwards here. For Aebersold, especially note the leg to 15 were she loses more than a minute to Gemperle, and a few others with around 20 second timeloss (11 and 13). Also note the long leg to control 7 where there are other competitors (Risby) who are a minute faster. For the athletes in place 4-6, a better long leg to the 2nd control along with avoiding a few of the other 40-60 second mistakes would have taken them up in a medal position.

plot (70)

Decisive misses and route choices in the battle for medals

Here is the standing in the finish for top 10 to set the ground for the analysis: Aebersold has 19 seconds up to the silver medal, Risby/Benjaminsen have around 2:30 up to a medal and Carter Davies has 4:25 up to a medal.

1 Tove Alexandersson Sweden 1:17:11
2 Natalia Gemperle Neutral 1:20:09 +2:58
3 Simona Aebersold Swizerland 1:20:28 +3:17
4 Andrine Benjaminsen Norway 1:22:56 +5:45
4 Lisa Risby Sweden 1:22:56 +5:45
6 Megan Carter Davies United Kingdom 1:24:53 +7:42
7 Marie Olaussen Norway 1:26:28 +9:17
8 Jana Knapova Czech Republic 1:27:04 +9:53
8 Sara Hagstrom Sweden 1:27:04 +9:53
10 Johanna Oberg Sweden 1:27:09 +9:58

The first leg with large time-differences among the athletes battling for the medals is the long route choice leg to control 2. As discussed in part 1, it is probably a bit faster to run the left variant. Among the top women, the only athlete running left is Andrine Benjaminsen, but as discussed in part 1, Benjaminsen loses 1:20 at the start of the second leg. With good execution on the route to the left, Benjaminsen would have taken more than half of the 2:30 gap up to the medals. All the other top placed runners run to the right, but there are still big time differences. Risby loses 2:11 to Alexandersson and Olaussen loses 3:22 to Alexandersson.

woc2021_long_women_leg_02_x (1)

The leg to control 3 is one of the legs where Gemperle loses most time to Aebersold – 39 seconds. Aebersold runs to the right and Gemperle to the left. Aebersold runs very fast on this leg, running the same speed as Alexandersson.

woc2021_long_women_leg_03_x (1)

The next interesting leg is the leg to control 7. Here all the medalists and Benjaminsen choose to run to the left, with an estimated time loss of more than one minute (see part 1). Only Risby and Carter Davies run to the right of the ones in the Top 6. Thus there are no big changes in the very top here, but Risby and Carter Davies move into the battle for medals.

woc2021_long_women_leg_07_x (1)

At this point in the course Alexandersson has a clear 1:45 lead down to Aebersold in silver. Aebersold has a 42 second on Gemperle, while Risby and Benjaminsen are between 1:10 and 1:30 behind a medal.

1. Alexandersson Tove (1st) 41:27 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 43:12 +1:45
3. Gemperle Natalia (2nd) 43:54 +2:27
4. Risby Lisa (4th) 45:08 +3:41
5. Benjaminsen Andrine (4th) 45:21 +3:54
6. Carter Davies Megan (6th) 45:26 +3:59

On the leg to control 9 Aebersold loses 29 seconds to Gemperle – now the gap is down to 1 second! The to control 10 another 20 second time loss for Aebersold to Gemperle  – now Gemperle is ahead with 19 seconds.

woc2021_long_women_leg_09_x (1)  woc2021_long_women_leg_10_x (1)

To control 11 it is Gemperle’s time to do a mistake – this one a 30 second mistake –  and Aebersold is ahead again with 15 seconds.

woc2021_long_women_leg_11_x (1)

The time gaps between Aebersold and Gemperle continue to oscillate to the next controls.  The next interesting route choice leg is the leg to control 14. Here Aebersold (along with most others except for Gemperle and Alexandersson) take a slower route around on the path to the right, and suddenly Gemperle has the edge in the battle for silver and is 20 seconds ahead.

woc2021_long_women_leg_13_x (1)

Then we have another route choice leg to control 15 – and another leg where Alexandersson takes the wrong route and loses 30+ seconds. Aebersold takes the correct route to the right, but misses the control with more than a minute, and loses one minute to Gemperle. Now the gap up to Gemperle is 1:10 – and Gemperle has decided the battle for the silver medal.

woc2021_long_women_leg_15_x (1)

And that gap for Gemperle down to Aebersold was definitely valuable, because Gemperle does a quite strange route choice to the arena passage control, losing a minute to Alexandersson (and 40 seconds to Aebersold). A perfect leg for Aebersold here could have meant a silver medal for the Swiss.

woc2021_long_women_leg_17_x (1)

Control 20: Megan Carter Davies is already out of the medal battle, but we still include her route choice mistake to control 19 here, which cost her more than a minute. This was actually one of the legs were Carter Davies lost most time in the medal fight – a very consistent race by the British!

woc2021_long_women_leg_19_x (1)

See below for an animation of the medal battle in the women’s WOC 2021 Long.

Part 3: Detailed leg-by-leg analysis

Part 3 is a detailed leg-by-leg analysis. Most of the important information is already included in part 1 and part 2, but there is definitely more to learn and understand about this great competition by reading part 3 as well.

WOMEN: S-1

 

WOMEN: S-1 (Legtimes)

1. Carter Davies Megan (6th) 3:14 +0:00 +8%
2. Risby Lisa (4th) 3:16 +0:02 +6%
3. Alexandersson Tove (1st) 3:19 +0:05 -4%
4. Gemperle Natalia (2nd) 3:20 +0:06 -2%
5. Knapova Jana (8th) 3:22 +0:08 +5%
6. Aebersold Simona (3rd) 3:25 +0:11 -5%
7. Kaasiku Evely (26th) 3:28 +0:14 +12%
8. Roos Elena (16th) 3:28 +0:14 +4%
9. Oedum Miri Thrane (11th) 3:29 +0:15 +2%
10. Karhola Lotta (24th) 3:30 +0:16 +10%
11. Benjaminsen Andrine (4th) 3:33 +0:19 -4%
27. Hagstrom Sara (8th) 3:54 +0:40 -6%
29. Olaussen Marie (7th) 3:55 +0:41 -9%
42. Oberg Johanna (10th) 4:15 +1:01 -14%
43. Grosberga Sandra (17th) 4:16 +1:02 -11%
WOMEN: S-1 (Total times)

1. Carter Davies Megan (6th) 3:14 +0:00
2. Risby Lisa (4th) 3:16 +0:02
3. Alexandersson Tove (1st) 3:19 +0:05
4. Gemperle Natalia (2nd) 3:20 +0:06
5. Knapova Jana (8th) 3:22 +0:08
6. Aebersold Simona (3rd) 3:25 +0:11
7. Kaasiku Evely (26th) 3:28 +0:14
8. Roos Elena (16th) 3:28 +0:14
9. Oedum Miri Thrane (11th) 3:29 +0:15
10. Karhola Lotta (24th) 3:30 +0:16
11. Benjaminsen Andrine (4th) 3:33 +0:19
27. Hagstrom Sara (8th) 3:54 +0:40
29. Olaussen Marie (7th) 3:55 +0:41
42. Oberg Johanna (10th) 4:15 +1:01

WOMEN: 1-2

 

WOMEN: 1-2 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 16:43 +0:00 +2%
2. Gemperle Natalia (2nd) 17:17 +0:34 +1%
3. Aebersold Simona (3rd) 17:27 +0:44 0%
4. Hauswirth Sabine (12th) 18:03 +1:20 +10%
5. Benjaminsen Andrine (4th) 18:13 +1:30 0%
6. Wisniewska Hanna (19th) 18:22 +1:39 +9%
7. Carter Davies Megan (6th) 18:36 +1:53 +1%
8. Kosova Denisa (15th) 18:47 +2:04 +9%
9. Risby Lisa (4th) 18:54 +2:11 -1%
10. Hornik Aleksandra (20th) 18:59 +2:16 +4%
11. Hagstrom Sara (8th) 19:11 +2:28 +1%
12. Oberg Johanna (10th) 19:20 +2:37 0%
15. Knapova Jana (8th) 19:33 +2:50 -1%
19. Olaussen Marie (7th) 20:05 +3:22 -4%
WOMEN: 1-2 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 20:02 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 20:37 +0:35
3. Aebersold Simona (3rd) 20:52 +0:50
4. Benjaminsen Andrine (4th) 21:46 +1:44
5. Hauswirth Sabine (12th) 21:46 +1:44
6. Carter Davies Megan (6th) 21:50 +1:48
7. Risby Lisa (4th) 22:10 +2:08
8. Wisniewska Hanna (19th) 22:23 +2:21
9. Kosova Denisa (15th) 22:42 +2:40
10. Hornik Aleksandra (20th) 22:49 +2:47
11. Knapova Jana (8th) 22:55 +2:53
13. Hagstrom Sara (8th) 23:05 +3:03
16. Oberg Johanna (10th) 23:35 +3:33
20. Olaussen Marie (7th) 24:00 +3:58

WOMEN: 2-3

 

WOMEN: 2-3 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 6:32 +0:00 +1%
2. Aebersold Simona (3rd) 6:32 +0:00 +3%
3. Roos Elena (16th) 6:59 +0:27 +8%
4. Benjaminsen Andrine (4th) 7:04 +0:32 0%
5. Oberg Johanna (10th) 7:08 +0:36 +4%
6. Risby Lisa (4th) 7:10 +0:38 +1%
7. Gemperle Natalia (2nd) 7:11 +0:39 -5%
8. Hagstrom Sara (8th) 7:18 +0:46 +3%
9. Teini Marika (23rd) 7:24 +0:52 +8%
10. Hornik Aleksandra (20th) 7:25 +0:53 +4%
11. Olaussen Marie (7th) 7:25 +0:53 0%
14. Carter Davies Megan (6th) 7:28 +0:56 -1%
33. Knapova Jana (8th) 8:18 +1:46 -9%
WOMEN: 2-3 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 26:34 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 27:24 +0:50
3. Gemperle Natalia (2nd) 27:48 +1:14
4. Benjaminsen Andrine (4th) 28:50 +2:16
5. Hauswirth Sabine (12th) 29:14 +2:40
6. Carter Davies Megan (6th) 29:18 +2:44
7. Risby Lisa (4th) 29:20 +2:46
8. Wisniewska Hanna (19th) 29:50 +3:16
9. Roos Elena (16th) 29:59 +3:25
10. Hornik Aleksandra (20th) 30:14 +3:40
11. Hagstrom Sara (8th) 30:23 +3:49
13. Oberg Johanna (10th) 30:43 +4:09
15. Knapova Jana (8th) 31:13 +4:39
17. Olaussen Marie (7th) 31:25 +4:51

WOMEN: 3-4

 

WOMEN: 3-4 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:15 +0:00 +5%
2. Aebersold Simona (3rd) 1:16 +0:01 +6%
3. Oedum Miri Thrane (11th) 1:19 +0:04 +11%
4. Benjaminsen Andrine (4th) 1:23 +0:08 +1%
5. Risby Lisa (4th) 1:26 +0:11 0%
6. Roos Elena (16th) 1:26 +0:11 +4%
7. Hornik Aleksandra (20th) 1:26 +0:11 +6%
8. Grosberga Sandra (17th) 1:26 +0:11 +7%
9. Gemperle Natalia (2nd) 1:27 +0:12 -7%
10. Hagstrom Sara (8th) 1:28 +0:13 +1%
11. Knapova Jana (8th) 1:29 +0:14 0%
16. Oberg Johanna (10th) 1:34 +0:19 -5%
20. Olaussen Marie (7th) 1:37 +0:22 -8%
24. Carter Davies Megan (6th) 1:40 +0:25 -12%
34. Wisniewska Hanna (19th) 1:51 +0:36 -14%
43. Hauswirth Sabine (12th) 1:57 +0:42 -18%
WOMEN: 3-4 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 27:49 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 28:40 +0:51
3. Gemperle Natalia (2nd) 29:15 +1:26
4. Benjaminsen Andrine (4th) 30:13 +2:24
5. Risby Lisa (4th) 30:46 +2:57
6. Carter Davies Megan (6th) 30:58 +3:09
7. Hauswirth Sabine (12th) 31:11 +3:22
8. Roos Elena (16th) 31:25 +3:36
9. Hornik Aleksandra (20th) 31:40 +3:51
10. Wisniewska Hanna (19th) 31:41 +3:52
11. Hagstrom Sara (8th) 31:51 +4:02
13. Oberg Johanna (10th) 32:17 +4:28
15. Knapova Jana (8th) 32:42 +4:53
18. Olaussen Marie (7th) 33:02 +5:13

WOMEN: 4-5

 

WOMEN: 4-5 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 2:58 +0:00 +10%
2. Gemperle Natalia (2nd) 3:07 +0:09 +7%
3. Aebersold Simona (3rd) 3:14 +0:16 +3%
4. Risby Lisa (4th) 3:25 +0:27 +4%
5. Hagstrom Sara (8th) 3:25 +0:27 +8%
6. Roos Elena (16th) 3:33 +0:35 +4%
7. Benjaminsen Andrine (4th) 3:34 +0:36 -2%
8. Olaussen Marie (7th) 3:35 +0:37 +1%
9. Carter Davies Megan (6th) 3:40 +0:42 -1%
10. Cederberg Line (21st) 3:43 +0:45 +2%
11. Knapova Jana (8th) 3:44 +0:46 -1%
20. Oberg Johanna (10th) 4:00 +1:02 -7%
26. Hornik Aleksandra (20th) 4:17 +1:19 -10%
28. Oedum Miri Thrane (11th) 4:24 +1:26 -15%
41. Hauswirth Sabine (12th) 5:16 +2:18 -24%
WOMEN: 4-5 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 30:47 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 31:54 +1:07
3. Gemperle Natalia (2nd) 32:22 +1:35
4. Benjaminsen Andrine (4th) 33:47 +3:00
5. Risby Lisa (4th) 34:11 +3:24
6. Carter Davies Megan (6th) 34:38 +3:51
7. Roos Elena (16th) 34:58 +4:11
8. Hagstrom Sara (8th) 35:16 +4:29
9. Wisniewska Hanna (19th) 35:41 +4:54
10. Hornik Aleksandra (20th) 35:57 +5:10
12. Oberg Johanna (10th) 36:17 +5:30
13. Knapova Jana (8th) 36:26 +5:39
16. Olaussen Marie (7th) 36:37 +5:50

WOMEN: 5-6

 

WOMEN: 5-6 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:04 +0:00 +18%
2. Gemperle Natalia (2nd) 1:12 +0:08 +6%
3. Carter Davies Megan (6th) 1:17 +0:13 +6%
4. Kosova Denisa (15th) 1:18 +0:14 +14%
5. Polzer Carina (28th) 1:20 +0:16 +15%
6. Aebersold Simona (3rd) 1:21 +0:17 -6%
7. Basset Isia (18th) 1:22 +0:18 +7%
8. Hagstrom Sara (8th) 1:24 +0:20 +1%
9. Knapova Jana (8th) 1:24 +0:20 0%
10. Oedum Miri Thrane (11th) 1:24 +0:20 0%
13. Benjaminsen Andrine (4th) 1:27 +0:23 -8%
20. Risby Lisa (4th) 1:32 +0:28 -11%
25. Olaussen Marie (7th) 1:36 +0:32 -12%
26. Grosberga Sandra (17th) 1:39 +0:35 -10%
30. Janosikova Tereza (13th) 1:41 +0:37 -14%
32. Oberg Johanna (10th) 1:43 +0:39 -17%
WOMEN: 5-6 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 31:51 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 33:15 +1:24
3. Gemperle Natalia (2nd) 33:34 +1:43
4. Benjaminsen Andrine (4th) 35:14 +3:23
5. Risby Lisa (4th) 35:43 +3:52
6. Carter Davies Megan (6th) 35:55 +4:04
7. Roos Elena (16th) 36:23 +4:32
8. Hagstrom Sara (8th) 36:40 +4:49
9. Wisniewska Hanna (19th) 37:09 +5:18
10. Hornik Aleksandra (20th) 37:28 +5:37
12. Knapova Jana (8th) 37:50 +5:59
15. Oberg Johanna (10th) 38:00 +6:09
16. Olaussen Marie (7th) 38:13 +6:22

WOMEN: 6-7

 

WOMEN: 6-7 (Legtimes)

1. Mironova Svetlana (14th) 9:09 +0:00 +18%
2. Risby Lisa (4th) 9:25 +0:16 +6%
3. Carter Davies Megan (6th) 9:31 +0:22 +6%
4. Alexandersson Tove (1st) 9:36 +0:27 -4%
5. Cederberg Line (21st) 9:37 +0:28 +11%
6. Grosberga Sandra (17th) 9:41 +0:32 +10%
7. Aebersold Simona (3rd) 9:57 +0:48 -6%
8. Benjaminsen Andrine (4th) 10:07 +0:58 -3%
9. Basset Isia (18th) 10:08 +0:59 +7%
10. Gemperle Natalia (2nd) 10:20 +1:11 -9%
12. Olaussen Marie (7th) 10:24 +1:15 -1%
17. Knapova Jana (8th) 10:33 +1:24 -2%
27. Oberg Johanna (10th) 11:03 +1:54 -5%
30. Hagstrom Sara (8th) 11:09 +2:00 -5%
WOMEN: 6-7 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 41:27 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 43:12 +1:45
3. Gemperle Natalia (2nd) 43:54 +2:27
4. Risby Lisa (4th) 45:08 +3:41
5. Benjaminsen Andrine (4th) 45:21 +3:54
6. Carter Davies Megan (6th) 45:26 +3:59
7. Roos Elena (16th) 46:53 +5:26
8. Mironova Svetlana (14th) 47:36 +6:09
9. Hagstrom Sara (8th) 47:49 +6:22
10. Wisniewska Hanna (19th) 47:51 +6:24
12. Knapova Jana (8th) 48:23 +6:56
13. Olaussen Marie (7th) 48:37 +7:10
19. Oberg Johanna (10th) 49:03 +7:36

WOMEN: 7-8

 

WOMEN: 7-8 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 0:45 +0:00 +5%
2. Gemperle Natalia (2nd) 0:45 +0:00 +7%
3. Hornik Aleksandra (20th) 0:47 +0:02 +15%
4. Roos Elena (16th) 0:49 +0:04 +9%
5. Tsyvilska Feia (34th) 0:50 +0:05 +17%
6. Carter Davies Megan (6th) 0:51 +0:06 +1%
7. Oberg Johanna (10th) 0:51 +0:06 +4%
8. Kosova Denisa (15th) 0:52 +0:07 +9%
9. Mironova Svetlana (14th) 0:53 +0:08 +6%
10. Olaussen Marie (7th) 0:53 +0:08 0%
12. Hagstrom Sara (8th) 0:54 +0:09 0%
15. Risby Lisa (4th) 0:56 +0:11 -8%
18. Aebersold Simona (3rd) 0:57 +0:12 -16%
19. Benjaminsen Andrine (4th) 0:57 +0:12 -12%
20. Knapova Jana (8th) 0:58 +0:13 -8%
30. Oedum Miri Thrane (11th) 1:03 +0:18 -15%
38. Basset Isia (18th) 1:09 +0:24 -16%
40. Hauswirth Sabine (12th) 1:10 +0:25 -19%
44. Wisniewska Hanna (19th) 1:13 +0:28 -21%
WOMEN: 7-8 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 42:12 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 44:09 +1:57
3. Gemperle Natalia (2nd) 44:39 +2:27
4. Risby Lisa (4th) 46:04 +3:52
5. Carter Davies Megan (6th) 46:17 +4:05
6. Benjaminsen Andrine (4th) 46:18 +4:06
7. Roos Elena (16th) 47:42 +5:30
8. Mironova Svetlana (14th) 48:29 +6:17
9. Hagstrom Sara (8th) 48:43 +6:31
10. Wisniewska Hanna (19th) 49:04 +6:52
12. Knapova Jana (8th) 49:21 +7:09
13. Olaussen Marie (7th) 49:30 +7:18
17. Oberg Johanna (10th) 49:54 +7:42

WOMEN: 8-9

 

WOMEN: 8-9 (Legtimes)

1. Gemperle Natalia (2nd) 2:28 +0:00 +1%
2. Roos Elena (16th) 2:30 +0:02 +10%
3. Alexandersson Tove (1st) 2:33 +0:05 -4%
4. Hornik Aleksandra (20th) 2:34 +0:06 +10%
5. Benjaminsen Andrine (4th) 2:35 +0:07 0%
6. Knapova Jana (8th) 2:37 +0:09 +4%
7. Carter Davies Megan (6th) 2:39 +0:11 +1%
8. Wisniewska Hanna (19th) 2:39 +0:11 +8%
9. Kosova Denisa (15th) 2:40 +0:12 +10%
10. Hauswirth Sabine (12th) 2:42 +0:14 +6%
11. Oberg Johanna (10th) 2:43 +0:15 +1%
18. Risby Lisa (4th) 2:53 +0:25 -7%
20. Hagstrom Sara (8th) 2:55 +0:27 -4%
22. Aebersold Simona (3rd) 2:57 +0:29 -16%
37. Olaussen Marie (7th) 3:08 +0:40 -12%
WOMEN: 8-9 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 44:45 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 47:06 +2:21
3. Gemperle Natalia (2nd) 47:07 +2:22
4. Benjaminsen Andrine (4th) 48:53 +4:08
5. Carter Davies Megan (6th) 48:56 +4:11
6. Risby Lisa (4th) 48:57 +4:12
7. Roos Elena (16th) 50:12 +5:27
8. Mironova Svetlana (14th) 51:15 +6:30
9. Hagstrom Sara (8th) 51:38 +6:53
10. Hornik Aleksandra (20th) 51:39 +6:54
12. Knapova Jana (8th) 51:58 +7:13
17. Oberg Johanna (10th) 52:37 +7:52
18. Olaussen Marie (7th) 52:38 +7:53

WOMEN: 9-10

 

WOMEN: 9-10 (Legtimes)

1. Oedum Miri Thrane (11th) 1:09 +0:00 +16%
2. Roos Elena (16th) 1:11 +0:02 +14%
3. Gemperle Natalia (2nd) 1:12 +0:03 +1%
4. Oberg Johanna (10th) 1:15 +0:06 +7%
5. Olaussen Marie (7th) 1:15 +0:06 +6%
6. Janosikova Tereza (13th) 1:16 +0:07 +7%
7. Van Dongen Eef (35th) 1:16 +0:07 +19%
8. Kaasiku Evely (26th) 1:18 +0:09 +12%
9. Grosberga Sandra (17th) 1:20 +0:11 +4%
10. Kalinina Veronika (32nd) 1:20 +0:11 +15%
12. Alexandersson Tove (1st) 1:23 +0:14 -14%
16. Knapova Jana (8th) 1:26 +0:17 -6%
24. Hagstrom Sara (8th) 1:28 +0:19 -7%
26. Risby Lisa (4th) 1:29 +0:20 -12%
28. Benjaminsen Andrine (4th) 1:30 +0:21 -15%
31. Aebersold Simona (3rd) 1:32 +0:23 -21%
44. Basset Isia (18th) 1:46 +0:37 -17%
51. Carter Davies Megan (6th) 1:51 +0:42 -28%
53. Hornik Aleksandra (20th) 2:03 +0:54 -29%
WOMEN: 9-10 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 46:08 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 48:19 +2:11
3. Aebersold Simona (3rd) 48:38 +2:30
4. Benjaminsen Andrine (4th) 50:23 +4:15
5. Risby Lisa (4th) 50:26 +4:18
6. Carter Davies Megan (6th) 50:47 +4:39
7. Roos Elena (16th) 51:23 +5:15
8. Mironova Svetlana (14th) 52:42 +6:34
9. Hagstrom Sara (8th) 53:06 +6:58
10. Wisniewska Hanna (19th) 53:12 +7:04
11. Knapova Jana (8th) 53:24 +7:16
13. Oberg Johanna (10th) 53:52 +7:44
14. Olaussen Marie (7th) 53:53 +7:45

WOMEN: 10-11

 

WOMEN: 10-11 (Legtimes)

1. Aebersold Simona (3rd) 3:04 +0:00 +3%
2. Carter Davies Megan (6th) 3:14 +0:10 +5%
3. Olaussen Marie (7th) 3:17 +0:13 +5%
4. Teini Marika (23rd) 3:18 +0:14 +13%
5. Loesch Susen (22nd) 3:18 +0:14 +12%
6. Risby Lisa (4th) 3:20 +0:16 +1%
7. Alexandersson Tove (1st) 3:24 +0:20 -9%
8. Hagstrom Sara (8th) 3:25 +0:21 +3%
9. Wisniewska Hanna (19th) 3:25 +0:21 +7%
10. Grosberga Sandra (17th) 3:26 +0:22 +5%
18. Gemperle Natalia (2nd) 3:38 +0:34 -13%
27. Oberg Johanna (10th) 3:45 +0:41 -6%
37. Benjaminsen Andrine (4th) 4:05 +1:01 -19%
38. Hornik Aleksandra (20th) 4:07 +1:03 -11%
41. Knapova Jana (8th) 4:08 +1:04 -14%
WOMEN: 10-11 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 49:32 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 51:42 +2:10
3. Gemperle Natalia (2nd) 51:57 +2:25
4. Risby Lisa (4th) 53:46 +4:14
5. Carter Davies Megan (6th) 54:01 +4:29
6. Benjaminsen Andrine (4th) 54:28 +4:56
7. Roos Elena (16th) 55:05 +5:33
8. Mironova Svetlana (14th) 56:13 +6:41
9. Hagstrom Sara (8th) 56:31 +6:59
10. Wisniewska Hanna (19th) 56:37 +7:05
11. Olaussen Marie (7th) 57:10 +7:38
13. Knapova Jana (8th) 57:32 +8:00
14. Oberg Johanna (10th) 57:37 +8:05

WOMEN: 11-12

 

WOMEN: 11-12 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:32 +0:00 +11%
2. Benjaminsen Andrine (4th) 1:43 +0:11 +5%
3. Gemperle Natalia (2nd) 1:44 +0:12 0%
4. Oberg Johanna (10th) 1:44 +0:12 +10%
5. Oedum Miri Thrane (11th) 1:47 +0:15 +6%
6. Olaussen Marie (7th) 1:51 +0:19 +2%
7. Knapova Jana (8th) 1:52 +0:20 +2%
8. Cederberg Line (21st) 1:52 +0:20 +6%
9. Risby Lisa (4th) 1:53 +0:21 -1%
10. Janosikova Tereza (13th) 1:54 +0:22 +2%
12. Aebersold Simona (3rd) 1:57 +0:25 -11%
24. Hagstrom Sara (8th) 2:11 +0:39 -10%
30. Carter Davies Megan (6th) 2:16 +0:44 -16%
41. Wisniewska Hanna (19th) 2:25 +0:53 -14%
WOMEN: 11-12 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 51:04 +0:00
2. Aebersold Simona (3rd) 53:39 +2:35
3. Gemperle Natalia (2nd) 53:41 +2:37
4. Risby Lisa (4th) 55:39 +4:35
5. Benjaminsen Andrine (4th) 56:11 +5:07
6. Carter Davies Megan (6th) 56:17 +5:13
7. Roos Elena (16th) 57:10 +6:06
8. Mironova Svetlana (14th) 58:24 +7:20
9. Hagstrom Sara (8th) 58:42 +7:38
10. Olaussen Marie (7th) 59:01 +7:57
12. Oberg Johanna (10th) 59:21 +8:17
13. Knapova Jana (8th) 59:24 +8:20

WOMEN: 12-13

 

WOMEN: 12-13 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 5:00 +0:00 +2%
2. Gemperle Natalia (2nd) 5:07 +0:07 +2%
3. Benjaminsen Andrine (4th) 5:10 +0:10 +5%
4. Knapova Jana (8th) 5:22 +0:22 +6%
5. Aebersold Simona (3rd) 5:29 +0:29 -5%
6. Hornik Aleksandra (20th) 5:30 +0:30 +8%
7. Carter Davies Megan (6th) 5:39 +0:39 0%
8. Risby Lisa (4th) 5:43 +0:43 -2%
9. Kosova Denisa (15th) 5:43 +0:43 +8%
10. Teini Marika (23rd) 5:44 +0:44 +8%
12. Olaussen Marie (7th) 5:46 +0:46 0%
15. Hagstrom Sara (8th) 5:50 +0:50 0%
19. Oberg Johanna (10th) 5:56 +0:56 -2%
41. Wisniewska Hanna (19th) 6:57 +1:57 -11%
WOMEN: 12-13 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 56:04 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 58:48 +2:44
3. Aebersold Simona (3rd) 59:08 +3:04
4. Benjaminsen Andrine (4th) 61:21 +5:17
5. Risby Lisa (4th) 61:22 +5:18
6. Carter Davies Megan (6th) 61:56 +5:52
7. Roos Elena (16th) 63:01 +6:57
8. Mironova Svetlana (14th) 64:09 +8:05
9. Hagstrom Sara (8th) 64:32 +8:28
10. Knapova Jana (8th) 64:46 +8:42
11. Olaussen Marie (7th) 64:47 +8:43
12. Oberg Johanna (10th) 65:17 +9:13

WOMEN: 13-14

 

WOMEN: 13-14 (Legtimes)

1. Aebersold Simona (3rd) 1:13 +0:00 +9%
2. Benjaminsen Andrine (4th) 1:14 +0:01 +12%
3. Alexandersson Tove (1st) 1:18 +0:05 0%
4. Hornik Aleksandra (20th) 1:22 +0:09 +10%
5. Gemperle Natalia (2nd) 1:23 +0:10 -4%
6. Knapova Jana (8th) 1:26 +0:13 +1%
7. Oedum Miri Thrane (11th) 1:26 +0:13 +1%
8. Oberg Johanna (10th) 1:27 +0:14 +1%
9. Basset Isia (18th) 1:27 +0:14 +6%
10. Karhola Lotta (24th) 1:27 +0:14 +9%
12. Risby Lisa (4th) 1:29 +0:16 -4%
13. Carter Davies Megan (6th) 1:29 +0:16 -3%
19. Olaussen Marie (7th) 1:32 +0:19 -5%
35. Hagstrom Sara (8th) 1:44 +0:31 -14%
45. Wisniewska Hanna (19th) 1:53 +0:40 -16%
WOMEN: 13-14 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 57:22 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 60:11 +2:49
3. Aebersold Simona (3rd) 60:21 +2:59
4. Benjaminsen Andrine (4th) 62:35 +5:13
5. Risby Lisa (4th) 62:51 +5:29
6. Carter Davies Megan (6th) 63:25 +6:03
7. Roos Elena (16th) 64:33 +7:11
8. Mironova Svetlana (14th) 65:42 +8:20
9. Knapova Jana (8th) 66:12 +8:50
10. Hagstrom Sara (8th) 66:16 +8:54
11. Olaussen Marie (7th) 66:19 +8:57
13. Oberg Johanna (10th) 66:44 +9:22

WOMEN: 14-15

 

WOMEN: 14-15 (Legtimes)

1. Risby Lisa (4th) 5:12 +0:00 +9%
2. Oberg Johanna (10th) 5:24 +0:12 +8%
3. Olaussen Marie (7th) 5:25 +0:13 +7%
4. Knapova Jana (8th) 5:28 +0:16 +7%
5. Gemperle Natalia (2nd) 5:35 +0:23 -4%
6. Hauswirth Sabine (12th) 5:37 +0:25 +8%
7. Oedum Miri Thrane (11th) 5:39 +0:27 +3%
8. Alexandersson Tove (1st) 5:41 +0:29 -8%
9. Kosova Denisa (15th) 5:42 +0:30 +10%
10. Loesch Susen (22nd) 5:47 +0:35 +8%
12. Carter Davies Megan (6th) 5:55 +0:43 -2%
14. Hagstrom Sara (8th) 5:57 +0:45 0%
24. Benjaminsen Andrine (4th) 6:25 +1:13 -13%
28. Aebersold Simona (3rd) 6:35 +1:23 -20%
38. Wisniewska Hanna (19th) 7:10 +1:58 -12%
46. Roos Elena (16th) 7:56 +2:44 -23%
WOMEN: 14-15 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 63:03 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 65:46 +2:43
3. Aebersold Simona (3rd) 66:56 +3:53
4. Risby Lisa (4th) 68:03 +5:00
5. Benjaminsen Andrine (4th) 69:00 +5:57
6. Carter Davies Megan (6th) 69:20 +6:17
7. Knapova Jana (8th) 71:40 +8:37
8. Olaussen Marie (7th) 71:44 +8:41
9. Mironova Svetlana (14th) 72:00 +8:57
10. Oberg Johanna (10th) 72:08 +9:05
11. Hagstrom Sara (8th) 72:13 +9:10

WOMEN: 15-16

 

WOMEN: 15-16 (Legtimes)

1. Hauswirth Sabine (12th) 0:42 +0:00 +23%
2. Olaussen Marie (7th) 0:43 +0:01 +15%
3. Aebersold Simona (3rd) 0:44 +0:02 +3%
4. Gemperle Natalia (2nd) 0:45 +0:03 +1%
5. Hornik Aleksandra (20th) 0:46 +0:04 +12%
6. Oedum Miri Thrane (11th) 0:47 +0:05 +6%
7. Hagstrom Sara (8th) 0:48 +0:06 +5%
8. Oberg Johanna (10th) 0:49 +0:07 +2%
9. Knapova Jana (8th) 0:50 +0:08 0%
10. Benjaminsen Andrine (4th) 0:51 +0:09 -6%
12. Risby Lisa (4th) 0:52 +0:10 -6%
13. Carter Davies Megan (6th) 0:54 +0:12 -8%
23. Alexandersson Tove (1st) 0:58 +0:16 -24%
40. Grosberga Sandra (17th) 1:11 +0:29 -23%
49. Roos Elena (16th) 1:28 +0:46 -39%
WOMEN: 15-16 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 64:01 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 66:31 +2:30
3. Aebersold Simona (3rd) 67:40 +3:39
4. Risby Lisa (4th) 68:55 +4:54
5. Benjaminsen Andrine (4th) 69:51 +5:50
6. Carter Davies Megan (6th) 70:14 +6:13
7. Olaussen Marie (7th) 72:27 +8:26
8. Knapova Jana (8th) 72:30 +8:29
9. Oberg Johanna (10th) 72:57 +8:56
10. Mironova Svetlana (14th) 73:00 +8:59
11. Hagstrom Sara (8th) 73:01 +9:00

WOMEN: 16-17

 

WOMEN: 16-17 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 3:33 +0:00 +7%
2. Benjaminsen Andrine (4th) 3:46 +0:13 +7%
3. Hornik Aleksandra (20th) 3:50 +0:17 +14%
4. Aebersold Simona (3rd) 3:52 +0:19 0%
5. Roos Elena (16th) 4:04 +0:31 +6%
6. Risby Lisa (4th) 4:07 +0:34 0%
7. Carter Davies Megan (6th) 4:08 +0:35 +1%
8. Hagstrom Sara (8th) 4:08 +0:35 +4%
9. Knapova Jana (8th) 4:10 +0:37 +2%
10. Hauswirth Sabine (12th) 4:12 +0:39 +5%
12. Oberg Johanna (10th) 4:21 +0:48 -1%
13. Olaussen Marie (7th) 4:27 +0:54 -4%
15. Gemperle Natalia (2nd) 4:30 +0:57 -14%
WOMEN: 16-17 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 67:34 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 71:01 +3:27
3. Aebersold Simona (3rd) 71:32 +3:58
4. Risby Lisa (4th) 73:02 +5:28
5. Benjaminsen Andrine (4th) 73:37 +6:03
6. Carter Davies Megan (6th) 74:22 +6:48
7. Knapova Jana (8th) 76:40 +9:06
8. Olaussen Marie (7th) 76:54 +9:20
9. Hagstrom Sara (8th) 77:09 +9:35
10. Oberg Johanna (10th) 77:18 +9:44

WOMEN: 17-18

 

WOMEN: 17-18 (Legtimes)

1. Gemperle Natalia (2nd) 1:45 +0:00 +3%
2. Benjaminsen Andrine (4th) 1:47 +0:02 +5%
3. Aebersold Simona (3rd) 1:51 +0:06 -2%
4. Risby Lisa (4th) 1:52 +0:07 +3%
5. Olaussen Marie (7th) 1:52 +0:07 +5%
6. Knapova Jana (8th) 1:53 +0:08 +5%
7. Oberg Johanna (10th) 1:53 +0:08 +6%
8. Hornik Aleksandra (20th) 1:54 +0:09 +8%
9. Van Dongen Eef (35th) 1:57 +0:12 +16%
10. Janosikova Tereza (13th) 1:58 +0:13 +3%
11. Hagstrom Sara (8th) 2:01 +0:16 0%
12. Carter Davies Megan (6th) 2:02 +0:17 -3%
17. Alexandersson Tove (1st) 2:07 +0:22 -17%
WOMEN: 17-18 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 69:41 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 72:46 +3:05
3. Aebersold Simona (3rd) 73:23 +3:42
4. Risby Lisa (4th) 74:54 +5:13
5. Benjaminsen Andrine (4th) 75:24 +5:43
6. Carter Davies Megan (6th) 76:24 +6:43
7. Knapova Jana (8th) 78:33 +8:52
8. Olaussen Marie (7th) 78:46 +9:05
9. Hagstrom Sara (8th) 79:10 +9:29
10. Oberg Johanna (10th) 79:11 +9:30

WOMEN: 18-19

 

WOMEN: 18-19 (Legtimes)

1. Aebersold Simona (3rd) 2:58 +0:00 +6%
2. Oberg Johanna (10th) 3:03 +0:05 +13%
3. Wisniewska Hanna (19th) 3:04 +0:06 +17%
4. Gemperle Natalia (2nd) 3:09 +0:11 0%
5. Risby Lisa (4th) 3:13 +0:15 +4%
6. Basset Isia (18th) 3:15 +0:17 +11%
7. Alexandersson Tove (1st) 3:16 +0:18 -5%
8. Hagstrom Sara (8th) 3:19 +0:21 +5%
9. Benjaminsen Andrine (4th) 3:21 +0:23 -1%
10. Olaussen Marie (7th) 3:24 +0:26 +1%
19. Knapova Jana (8th) 3:52 +0:54 -9%
25. Carter Davies Megan (6th) 4:08 +1:10 -17%
34. Roos Elena (16th) 4:23 +1:25 -18%
35. Grosberga Sandra (17th) 4:24 +1:26 -16%
54. Hornik Aleksandra (20th) 7:10 +4:12 -46%
WOMEN: 18-19 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 72:57 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 75:55 +2:58
3. Aebersold Simona (3rd) 76:21 +3:24
4. Risby Lisa (4th) 78:07 +5:10
5. Benjaminsen Andrine (4th) 78:45 +5:48
6. Carter Davies Megan (6th) 80:32 +7:35
7. Olaussen Marie (7th) 82:10 +9:13
8. Oberg Johanna (10th) 82:14 +9:17
9. Knapova Jana (8th) 82:25 +9:28
10. Hagstrom Sara (8th) 82:29 +9:32

WOMEN: 19-20

 

WOMEN: 19-20 (Legtimes)

1. Alexandersson Tove (1st) 1:26 +0:00 +8%
2. Aebersold Simona (3rd) 1:33 +0:07 +1%
3. Gemperle Natalia (2nd) 1:35 +0:09 0%
4. Benjaminsen Andrine (4th) 1:35 +0:09 +4%
5. Olaussen Marie (7th) 1:36 +0:10 +7%
6. Janosikova Tereza (13th) 1:37 +0:11 +9%
7. Carter Davies Megan (6th) 1:39 +0:13 +3%
8. Risby Lisa (4th) 1:40 +0:14 +1%
9. Oedum Miri Thrane (11th) 1:45 +0:19 0%
10. Basset Isia (18th) 1:45 +0:19 +4%
14. Hagstrom Sara (8th) 1:50 +0:24 -3%
21. Knapova Jana (8th) 1:56 +0:30 -9%
25. Roos Elena (16th) 2:01 +0:35 -11%
28. Hauswirth Sabine (12th) 2:03 +0:37 -10%
30. Oberg Johanna (10th) 2:05 +0:39 -15%
41. Mironova Svetlana (14th) 2:16 +0:50 -16%
WOMEN: 19-20 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 74:23 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 77:30 +3:07
3. Aebersold Simona (3rd) 77:54 +3:31
4. Risby Lisa (4th) 79:47 +5:24
5. Benjaminsen Andrine (4th) 80:20 +5:57
6. Carter Davies Megan (6th) 82:11 +7:48
7. Olaussen Marie (7th) 83:46 +9:23
8. Hagstrom Sara (8th) 84:19 +9:56
9. Oberg Johanna (10th) 84:19 +9:56
10. Knapova Jana (8th) 84:21 +9:58

WOMEN: 20-21

 

WOMEN: 20-21 (Legtimes)

1. Aebersold Simona (3rd) 2:17 +0:00 +1%
2. Benjaminsen Andrine (4th) 2:21 +0:04 +3%
3. Gemperle Natalia (2nd) 2:22 +0:05 -2%
4. Olaussen Marie (7th) 2:26 +0:09 +4%
5. Carter Davies Megan (6th) 2:27 +0:10 +2%
6. Cederberg Line (21st) 2:27 +0:10 +8%
7. Hagstrom Sara (8th) 2:28 +0:11 +4%
8. Knapova Jana (8th) 2:28 +0:11 +3%
9. Janosikova Tereza (13th) 2:28 +0:11 +5%
10. Basset Isia (18th) 2:29 +0:12 +8%
11. Alexandersson Tove (1st) 2:30 +0:13 -9%
13. Oberg Johanna (10th) 2:34 +0:17 0%
28. Risby Lisa (4th) 2:51 +0:34 -12%
WOMEN: 20-21 (Total times)

1. Alexandersson Tove (1st) 76:53 +0:00
2. Gemperle Natalia (2nd) 79:52 +2:59
3. Aebersold Simona (3rd) 80:11 +3:18
4. Risby Lisa (4th) 82:38 +5:45
5. Benjaminsen Andrine (4th) 82:41 +5:48
6. Carter Davies Megan (6th) 84:38 +7:45
7. Olaussen Marie (7th) 86:12 +9:19
8. Hagstrom Sara (8th) 86:47 +9:54
9. Knapova Jana (8th) 86:49 +9:56
10. Oberg Johanna (10th) 86:53 +10:00

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

idre_sample

World Cup Idre 2021: All You Need To Know

The Orienteering World Cup continues in interesting mountain terrain in Swedish Idre Fjäll with a ...