Home / Orienteering News / JWOC Long 2019: Maps and Results

JWOC Long 2019: Maps and Results

mapjwoclongmen

Kasper Fosser (NOR) won the men’s Junior World Orienteering Championships Long distance just like last year, while Ida Haapala (FIN) and Veronika Kalinina (RUS) took a shared victory in the women’s class (still unofficial as of Tuesday morning) after a late jury decision moving Kalinina from silver to shared gold.

While the time differences were large in the men’s class – Fosser crushing his team mate Elias Jonsson (NOR) with 3:09 and with 5:30 down to Sunday’s JWOC Sprint winner Aston Key (AUS) in third, the race was much tighter in the women’s class with a shared victory and only 31 seconds down to Grace Molloy (GBR) in third, 3:20 down to 10th place and 4:48 down to 20th place!

plot (44)

plot (45)

Maps and GPS-tracking

Results

Men

1. Kasper Fosser NOR 62:19 (+0:00)
2. Elias Jonsson NOR 65:28 (+3:09)
3. Aston Key AUS 67:49 (+5:30)
4. Reto Egger SUI 68:00 (+5:41)
5. Fabian Aebersold SUI 68:33 (+6:14)
6. Einar Melsom NOR 68:39 (+6:20)
7. Mikko Eerola FIN 68:49 (+6:30)
8. Jonas Soldini SUI 68:53 (+6:34)
9. Chamuel Zbinden SUI 69:22 (+7:03)
10. Lukas Liland NOR 69:35 (+7:16)
11. Teemu Oksanen FIN 69:57 (+7:38)
12. Guilhem Haberkorn FRA 70:23 (+8:04)
13. Guilhem Elias FRA 70:39 (+8:20)
14. Aaro Aho FIN 71:15 (+8:56)
15. Viktor Svensk SWE 71:57 (+9:38)
16. Eddie Narbett GBR 72:07 (+9:48)
17. Tino Polsini SUI 72:31 (+10:12)
18. Andreas Bock Bjoernsen DEN 72:41 (+10:22)
18. Soren Thrane Odum DEN 72:41 (+10:22)
20. Tomas Krivda CZE 72:57 (+10:38)

Women

1. Ida Haapala FIN 53:46 (+0:00)
1. Veronika Kalinina RUS 53:46 (+0:00)
3. Grace Molloy GBR 54:17 (+0:31)
4. Anine Lome NOR 55:07 (+1:21)
5. Eliane Deininger SUI 55:19 (+1:33)
6. Tereza Janosikova CZE 55:59 (+2:13)
7. Elena Pezzati SUI 56:07 (+2:21)
8. Isa Envall SWE 56:20 (+2:34)
9. Tilda Ostberg SWE 56:46 (+3:00)
10. Daria Panchenko RUS 57:06 (+3:20)
11. Vanda Vekony HUN 57:10 (+3:24)
12. Victoria Haestad Bjornstad NOR 57:13 (+3:27)
13. Alva Sonesson SWE 57:34 (+3:48)
14. Anu Tuomisto FIN 57:46 (+4:00)
15. Hedvig Valbjorn Gydesen DEN 58:03 (+4:17)
16. Agnes Kracht DEN 58:06 (+4:20)
17. Andreya Dyaksova BUL 58:24 (+4:38)
18. Csilla Gardonyi HUN 58:26 (+4:40)
19. Hanne Vassend NOR 58:32 (+4:46)
20. Cecile Calandry FRA 58:34 (+4:48)

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

Stora_Tuna_OK_3000

Jukola 2019: Stora Tuna takes surprise victory!

[Updated with links to maps and full GPS-tracking] Stora Tuna (Sweden) took the victory in ...

One comment

  1. In my opinion this Long distance was a middle distance… only one Long leg and many short legs with many changes of directions….

Leave a Reply to Georg Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>