Home / MiniNews / 10Mila 2016: Maps, Results & Story

10Mila 2016: Maps, Results & Story

10mila2016

OK Pan Århus won the women’s relay at 10Mila 2016 after a tight finish between OK Pan Århus’s Maja Alm and Nydalen SK’s Anne Margrethe Hausken. Södertälje-Nykvarn (SNO) won an equally tight finish in the men’s class – Jonas Leandersson deciding on the very last meters in the run-in against last year’s winner IFK Göteborg with Eskil Kinneberg on the last leg.

The runners met interesting, hilly courses with good and varied forking – the hilly area combined with varying runnability providing many interesting routechoices. Below follows a brief summary of the relays along with maps and leading results.

Men’s relay: Halden out – decision between SNO, Kalevan Rasti and IFK Göteborg

Andreu Blanes Reig brought SNO up into the lead after the 4th leg (“Långa natten” – the long night) – from there and on the SNO runners all ran excellent legs, and except for at the 9th exchange SNO was first at all exchanges. Erik Liljequist built up a 3 minute lead after 5 legs – a lead which first increased to nearly 4 minutes after 6 legs and then reduced down to less than 2 minutes after 8 legs.

Then Lundanes had a big unlucky moment;  the spectators following the TV broadcast could observe how Lundanes’ GPS suddenly stopped moving

On the 9th leg Halden’s Olav Lundanes set up his top speed and halfway throughout the leg Lundanes had brought Halden up into the lead along with SNO, Kalevan Rasti and IFK Göteborg. Then Lundanes had a big unlucky moment; the spectators following the TV broadcast could observe how Lundanes’ GPS suddenly stopped moving – and finally moving slowly down towards a nearby road. Later it was known that just when speeding up down a slope, Lundanes dislocated his shoulder and had to abandon the race.

After 9 legs it was clear that the fight for victory would be between IFK Göteborg, SNO and Kalevan Rasti – with Eskil Kinneberg, Jonas Leandersson and Thierry Gueorgiou battling in the forest. Kinneberg started nearly two minutes behind the two other teams, but managed to get up and make it a leading trio after some kilometers running. Gueorgiou then got a one minute lead through good running combined with a slightly shorter forking to the 7th control – but a slower routechoice to control 8 (see below) made him loose the advantage.

10mila2016_lastlegdecision_800

From there on it was a tight fight between the trio – nobody ever getting a gap of more than a few seconds until the finish. The last part could be followed live via a running camera man – impressingly keeping up with the leading trio as they sped up towards the finish. In the end Guergiou tried with a slightly different routechoice to the last control – losing the initiative and thus the fight was only between Leandersson and Kinneberg. Kinneberg punched first at the last control according to his original plan, but Leandersson was stronger on the last finish straight and could celebrate a popular victory.

Women’s relay: Nydalen against OK Pan Århus

In the women’s relay Halden had a fantastic first four legs of the relay – being in the lead at all four changeovers. After four legs Halden’s strong team had built up a nearly 2 minute lead to the followers after a strong 4th leg by Anni-Maija Fincke.

a big mistake in the tricky green area at the 9th control costing the Swiss national team runner the lead and the initiative in the competition

However, even a nearly four minute lead down to OK Pan Århus’s Maja Alm proved to be too little for Halden’s anchor woman Sabine Hauswirth.

Halden was passed by six teams after half of the leg – a big mistake in the tricky green area at the 9th control costing the Swiss national team runner the lead and the initiative in the competition.   Here Göteborg Majorna took over the lead with OK Pan Århus, IFK Lidingö, Nydalen and Koovee trailing.

women89

Göteborg Majorna’s gap was slowly eaten up by Nydalen, OK Pan Århus and IFK Lidingö – four teams building a leading group. The last forking at the 18th control did nothing to split up the group – neither did the routechoice on the  long routechoice leg to control 19.

However, on the uphill towards the ski jump in Falun, Alm and Hausken Nordberg proved that they were simply stronger runners than the others and opened up a gap. From there and on the fight on the last kilometer was between OK Pan Århus and Nydalen. On the last meters Alm was stronger – and OK Pan Århus could celebrate victory!

Maps

10mila 2016 - Herrar leg 1

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 2

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 3

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 4

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 5

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 6

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 7

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 8

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 9

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Herrar leg 10

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Damer leg 1

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Damer leg 2

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Damer leg 3

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Damer leg 4

» See map in omaps.worldofo.com
10mila 2016 - Damer leg 5

» See map in omaps.worldofo.com

Results

Men

Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 Södertälje-Nykvarn OF 1 10:28:26
1. Bartosz Pawlak 1:15:43 5 +0:12 1:15:43 5
2. Kent Ohlsson 1:20:13 17 +5:15 2:35:56 5 0
3. Ivar Lundanes 1:10:38 20 +5:06 3:46:34 3 -2
4. Andreu Blanes Reig 1:35:34 14 +3:01 5:22:08 1 -2
5. Erik Liljequist 32:06 9 +0:56 5:54:14 1 0
6. Rickard Ohlsson 32:05 1 6:26:19 1 0
7. Jakob Enmark 33:02 19 +3:37 6:59:21 1 0
8. Ralph Street 1:14:43 10 +3:34 8:14:04 1 0
9. Eric Börjeskog 46:52 6 +3:13 9:00:56 2 +1
10. Jonas Leandersson 1:27:30 3 +1:50 10:28:26 1 -1
2 IFK Göteborg 1 10:28:28
1. Max Peter Bejmer 1:17:20 17 +1:49 1:17:20 17
2. Fredrik Edén 1:18:17 7 +3:19 2:35:37 1 -16
3. Jonas Pilblad 1:12:18 34 +6:46 3:47:55 8 +7
4. Francois Gonon 1:38:21 27 +5:48 5:26:16 16 +8
5. Andreas Sølberg 31:10 1 5:57:26 3 -13
6. Tobias Noborn 32:46 4 +0:41 6:30:12 3 0
7. Niclas Jonasson 32:14 15 +2:49 7:02:26 5 +2
8. Johan Högstrand 1:13:33 5 +2:24 8:15:59 2 -3
9. Thor Nørskov 46:49 5 +3:10 9:02:48 3 +1
10. Eskil Kinneberg 1:25:40 1 10:28:28 2 -1
3 Kalevan Rasti 1 10:28:35
1. Juuso Metsälä 1:22:57 96 +7:26 1:22:57 96
2. Aaro Asikainen 1:16:53 2 +1:55 2:39:50 20 -76
3. Simo-Pekka Fincke 1:09:35 13 +4:03 3:49:25 12 -8
4. Jere Pajunen 1:36:47 25 +4:14 5:26:12 14 +2
5. Santeri Silvennoinen 33:03 20 +1:53 5:59:15 14 0
6. Hannu Airila 33:33 9 +1:28 6:32:48 8 -6
7. Jan Prochazka 29:25 1 7:02:13 3 -5
8. Baptiste Rollier 1:15:01 12 +3:52 8:17:14 4 +1
9. Jan Petrzela 43:39 1 9:00:53 1 -3
10. Thierry Gueorgiou 1:27:42 4 +2:02 10:28:35 3 +2
4 IFK Lidingö SOK 1 10:33:52
1. Florian Schneider 1:16:39 9 +1:08 1:16:39 9
2. Hector Haines 1:22:26 29 +7:28 2:39:05 14 +5
3. Anders Carlsson 1:09:46 16 +4:14 3:48:51 11 -3
4. Øystein Kvaal Østerbø 1:37:20 26 +4:47 5:26:11 13 +2
5. Julian Dent 31:26 3 +0:16 5:57:37 6 -7
6. Erik Ivarsson Sandberg 33:58 13 +1:53 6:31:35 6 0
7. Nicolas Simonin 33:00 18 +3:35 7:04:35 8 +2
8. Filip Dahlgren 1:13:42 6 +2:33 8:18:17 7 -1
9. Mårten Boström 46:37 4 +2:58 9:04:54 4 -3
10. Fredrik Bakkman 1:28:58 6 +3:18 10:33:52 4 0
5 Koovee 1 10:34:38
1. Joni Hirvikallio 1:19:45 54 +4:14 1:19:45 54
2. Topi Anjala 1:19:55 14 +4:57 2:39:40 18 -36
3. Jarno Parkkinen 1:12:08 33 +6:36 3:51:48 19 +1
4. Oleksandr Kratov 1:34:22 8 +1:49 5:26:10 12 -7
5. Jani Myllärinen 31:27 4 +0:17 5:57:37 6 -6
6. Lauri Sild 33:11 7 +1:06 6:30:48 4 -2
7. Kenny Kivikas 30:03 3 +0:38 7:00:51 2 -2
8. Timo Sild 1:17:48 24 +6:39 8:18:39 8 +6
9. Jani Lakanen 47:29 8 +3:50 9:06:08 5 -3
10. Daniel Hubmann 1:28:30 5 +2:50 10:34:38 5 0
6 Malungs OK Skogsmårdarna 1 10:37:44
1. Erik Rost 1:16:41 11 +1:10 1:16:41 11
2. Rickard Börjesson 1:23:19 37 +8:21 2:40:00 23 +12
3. Jakob Lööf 1:12:04 31 +6:32 3:52:04 20 -3
4. Vladimir Tregubov 1:34:28 9 +1:55 5:26:32 18 -2
5. Ludvig Åhlund 32:26 10 +1:16 5:58:58 10 -8
6. Thomas Carlsson 33:31 8 +1:26 6:32:29 7 -3
7. Johan Bäckman 32:23 16 +2:58 7:04:52 9 +2
8. Daniel Hájek 1:15:41 17 +4:32 8:20:33 9 0
9. David Andersson 46:32 3 +2:53 9:07:05 7 -2
10. William Lind 1:30:39 11 +4:59 10:37:44 6 -1
7 Järla Orientering 1 10:37:49
1. Ivan Kuchmenko 1:18:42 36 +3:11 1:18:42 36
2. Martin Härberg 1:16:59 3 +2:01 2:35:41 2 -34
3. David Bejbom 1:10:47 22 +5:15 3:46:28 2 0
4. Alain Denzler 1:35:50 16 +3:17 5:22:18 3 +1
5. Peter Hemmyr 35:22 44 +4:12 5:57:40 8 +5
6. Erik Andersson 38:02 60 +5:57 6:35:42 15 +7
7. Kaspar Hägler 30:56 4 +1:31 7:06:38 10 -5
8. Håkon Jarvis Westergård 1:11:09 1 8:17:47 5 -5
9. Espen Hultgreen Weltzien 49:00 14 +5:21 9:06:47 6 +1
10. Olle Boström 1:31:02 12 +5:22 10:37:49 7 +1
8 Stora Tuna OK 1 10:45:13
1. Ivan Sirakov 1:19:44 52 +4:13 1:19:44 52
2. Jesper Svensk 1:17:37 5 +2:39 2:37:21 11 -41
3. William Pommer 1:10:58 24 +5:26 3:48:19 9 -2
4. Joakim Svensk 1:35:51 17 +3:18 5:24:10 4 -5
5. Rikard Claesson 33:30 25 +2:20 5:57:40 8 +4
6. Markus Lang 33:38 10 +1:33 6:31:18 5 -3
7. Viktor Svensk 32:06 10 +2:41 7:03:24 6 +1
8. Anton Sjökvist 1:14:29 8 +3:20 8:17:53 6 0
9. Henning Sjökvist 52:20 31 +8:41 9:10:13 8 +2
10. Emil Svensk 1:35:00 22 +9:20 10:45:13 8 0
9 Ärla IF 1 10:45:25
1. Oscar Vångell 1:19:51 57 +4:20 1:19:51 57
2. Robbin Kantarp 1:19:15 9 +4:17 2:39:06 15 -42
3. Emil Andersson 1:08:26 6 +2:54 3:47:32 7 -8
4. Petter Eriksson 1:36:46 24 +4:13 5:24:18 5 -2
5. Anton Tynong 35:43 54 +4:33 6:00:01 21 +16
6. Simon Hedlund 34:08 15 +2:03 6:34:09 11 -10
7. Halvor Eid Nielsen 33:26 23 +4:01 7:07:35 11 0
8. Rudolfs Zernis 1:15:24 15 +4:15 8:22:59 11 0
9. Viktor Silvemark 49:42 16 +6:03 9:12:41 9 -2
10. Karl Walheim 1:32:44 14 +7:04 10:45:25 9 0
10 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 10:48:30
1. Mikko Knuuttila 1:16:22 7 +0:51 1:16:22 7
2. Eetu Savolainen 1:19:27 10 +4:29 2:35:49 3 -4
3. Ville Parkkinen 1:13:48 45 +8:16 3:49:37 14 +11
4. Aleksi Karppinen 1:36:32 21 +3:59 5:26:09 11 -3
5. Vesa Taanila 31:20 2 +0:10 5:57:29 4 -7
6. Juha Luoma 37:03 47 +4:58 6:34:32 12 +8
7. Juho Ylinen 34:20 35 +4:55 7:08:52 14 +2
8. Mihail Mamleev 1:15:05 13 +3:56 8:23:57 12 -2
9. Tero Linnainmaa 49:43 17 +6:04 9:13:40 11 -1
10. Dmitrij Tsvetkov 1:34:50 21 +9:10 10:48:30 10 -1

 

Women

Plac Namn Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl Diff
1 OK Pan Århus 1 3:57:36
1. Signe Søes 47:59 21 +1:40 47:59 21
2. Stine Bagger Hagner 50:05 20 +3:14 1:38:04 11 -10
3. Josefine Lind 54:29 10 +3:47 2:32:33 8 -3
4. Ida Bobach 28:07 1 3:00:40 8 0
5. Maja Alm 56:56 1 3:57:36 1 -7
2 Nydalens SK 1 3:57:41
1. Malin Sørensen 47:55 19 +1:36 47:55 19
2. Tone Lye 49:08 10 +2:17 1:37:03 6 -13
3. Siri Ulvestad 53:26 4 +2:44 2:30:29 4 -2
4. Anine Ahlsand 29:31 13 +1:24 3:00:00 4 0
5. Anne M Hausken Nordberg 57:41 3 +0:45 3:57:41 2 -2
3 Göteborg-Majorna OK 1 3:58:18
1. Kristine Berglia 51:53 82 +5:34 51:53 82
2. Anna Forsberg 46:51 1 1:38:44 13 -69
3. Judith Wyder 50:42 1 2:29:26 2 -11
4. Viktoria Ernstsson 29:34 14 +1:27 2:59:00 2 0
5. Lina Strand 59:18 6 +2:22 3:58:18 3 +1
4 IFK Lidingö SOK 1 3:58:22
1. Johanna Sanderi 49:14 29 +2:55 49:14 29
2. Alice Hugosson 48:19 4 +1:28 1:37:33 7 -22
3. Helena Karlsson 52:49 2 +2:07 2:30:22 3 -4
4. Annica Gustafsson 29:22 10 +1:15 2:59:44 3 0
5. Anna Bachman 58:38 5 +1:42 3:58:22 4 +1
5 Domnarvets GOIF 1 4:00:13
1. Jessica Tullie 47:07 11 +0:48 47:07 11
2. Karolina Højsgaard 49:24 13 +2:33 1:36:31 4 -7
3. Dana Safka Brozkova 54:22 9 +3:40 2:30:53 6 +2
4. Johanna Lindberg 29:23 11 +1:16 3:00:16 6 0
5. Emma Johansson 59:57 7 +3:01 4:00:13 5 -1
6 Alfta-Ösa OK 1 4:01:00
1. Galina Vinogradova 46:53 8 +0:34 46:53 8
2. Josefine Engström 50:50 24 +3:59 1:37:43 9 +1
3. Sara Eskilsson 55:20 15 +4:38 2:33:03 10 +1
4. Ylva Kindlundh 30:55 23 +2:48 3:03:58 11 +1
5. Natalia Vinogradova 57:02 2 +0:06 4:01:00 6 -5
7 Koovee 1 4:01:01
1. Johanna Hulkkonen 47:44 15 +1:25 47:44 15
2. Marjo Niittynen 48:44 9 +1:53 1:36:28 2 -13
3. Miia Niittynen 54:04 8 +3:22 2:30:32 5 +3
4. Ulrika Uotila 29:30 12 +1:23 3:00:02 5 0
5. Svetlana Mironova 1:00:59 8 +4:03 4:01:01 7 +2
8 Halden SK 1 4:01:36
1. Elena Roos 46:19 1 46:19 1
2. Ida Marie Næss Bjørgul 48:34 7 +1:43 1:34:53 1 0
3. Hollie Orr 53:58 7 +3:16 2:28:51 1 0
4. Anni-Maija Fincke 28:20 4 +0:13 2:57:11 1 0
5. Sabine Hauswirth 1:04:25 18 +7:29 4:01:36 8 +7
9 Järla Orientering 1 4:05:22
1. Ingjerd Myhre 46:32 3 +0:13 46:32 3
2. Elsa Jansson 52:17 40 +5:26 1:38:49 14 +11
3. Emma Klingenberg 53:40 5 +2:58 2:32:29 7 -7
4. Signe Klinting 28:08 2 +0:01 3:00:37 7 0
5. Karolin Ohlsson 1:04:45 21 +7:49 4:05:22 9 +2
10 Fredrikstad SK 1 4:06:07
1. Marianne Riddervold Kahrs 50:01 43 +3:42 50:01 43
2. Marit Kahrs 47:59 3 +1:08 1:38:00 10 -33
3. Emma Johansson 55:11 14 +4:29 2:33:11 12 +2
4. Linda Mari Solberg 30:49 19 +2:42 3:04:00 12 0
5. Heidi Østlid Bagstevold 1:02:07 12 +5:11 4:06:07 10 -2

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

03-04

EOC 2016 Sprint Women analysis by Vinogradov

Mikhail Vinogradov – the coach and husband of bronze medalist Galina Vinogradova from the European ...

2 comments

  1. Hi! Is there anywhere we can see a video replay of the race?