Home / MiniNews / Antwerp Sprint Meeting: Michiels and Vinogradova

Antwerp Sprint Meeting: Michiels and Vinogradova

antwerp_urban

[With maps and results] Sprint stars Yannick Michiels (Belgium) and Galina Vinogradova (Russia) won the first edition of the Antwerp Sprint Orienteering Meeting in Antwerp, Belgium this weekend with strong start fields.

The ASOM 2015 event included two sprint races on Saturday in the ‘Luchtbal’ area. On Sunday the elite classes ran an urban middle distance race in the city center of Antwerp (see map above). With prize money of a total of 2000 Euro for the elite classes (500 Euro for winner in men/women elite overall, respectively), the organisation tried and succeeded to attract several top orienteers.

Three victories for Michiels and Vinogradova

The two biggest favourites – Yannick Michiels and Galina Vinogradova  did nothing wrong in the first edition of ASOM. Each won all three races – and with that clear overall victories. Norwegian silver medalists from the World Orienteering Championships Sprint Relay Øystein Kvaal Østerbø and Elise Egseth were closest – Kvaal Østerbø finishing second in all three races and Egseth finishing second in two of three races.

City Race Euro Tour

The urban middle distance race was also the first race in the 2015 edition of the City Race Euro Tour. The European City Race Euro Tour is a league of Orienteering Events in major European Cities. The idea is to bring orienteers on all levels into the cities, offering a touristic approach to Orienteering city races. The City Race Euro Tour continues with races in London and Porto later this month.

Maps

ASOM 2015 offered two regular sprint races and one urban middle distance race. Maps & courses from the men’s race:

ASOM_Sprint10001_s ASOM_Sprint20001_s

Results Overall

Women

1. Galina VINOGRADOVA (RUS)

2. Elise Egseth (NOR)

3. Lone Karin BROCHMANN (NOR)

4. Kristine FJELLANGER (NOR)

5. Alice Leake (GBR)

Men

1. Yannick Michiels (BEL)

2. Øystein Kvaal ØSTERBØ (NOR)

3. Tim Robertson (NZL)

4. Tristan Bloemen (BEL)

5. Antonio MARTÍNEZ PÉREZ (ESP)

Results Sprint 1

Women

1. Galina VINOGRADOVA RUS alfta ÖSA 14:43 5’15”
2. Kim GEYPEN BEL Omega 15:48 5’38” +1:05
3. Lone Karin BROCHMANN NOR Bækkelagets SK 16:05 5’44” +1:22
4. Elise EGSETH NOR Nydalens Skiklub 16:06 5’45” +1:23
Lizzie INGHAM NZL Halden SK 16:06 5’45” +1:23
6. Alice LEAKE GBR Great Britain 16:45 5’58” +2:02
7. Hanna RAITANEN FIN Rajamäen Rykmentti 16:53 6’01” +2:10
8. Kristine FJELLANGER NOR NTNUI 16:54 6’02” +2:11
9. Ausrine KUTKAITE LTU olv MINOR 16:58 6’03” +2:15
10. Kirti REBANE EST SK Saue Tammed 17:06 6’06” +2:23
Miek FABRÉ BEL Omega 17:06 6’06” +2:23

Men

1. Yannick MICHIELS BEL K.O.L. 13:24 4’28”
2. Øystein Kvaal ØSTERBØ NOR IFK Lidingö SOK 14:07 4’42” +0:43
3. Tim ROBERTSON NZL Fossum IF 14:10 4’43” +0:46
4. Antonio MARTÍNEZ PÉREZ ESP Halden SK 14:14 4’44” +0:50
5. Tristan BLOEMEN BEL C.O. Liège 14:25 4’48” +1:01
6. Christopher SMITHARD GBR Great Britain 14:47 4’55” +1:23
Ross MORRISON NZL Rajamäen Rykmentti 14:47 4’55” +1:23
8. Dane BLOMQUIST GBR BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB 14:59 4’59” +1:35
9. Jamie PARKINSON GBR Great Britain 15:06 5’01” +1:42
10. Christopher GALLOWAY GBR Great Britain 15:08 5’02” +1:44

Results Sprint 2

Women

1. Galina VINOGRADOVA RUS alfta ÖSA 12:55 5’22”
2. Elise EGSETH NOR Nydalens Skiklub 13:18 5’32” +0:23
3. Lone Karin BROCHMANN NOR Bækkelagets SK 14:11 5’54” +1:16
4. Kristine FJELLANGER NOR NTNUI 14:19 5’57” +1:24
5. Kim GEYPEN BEL Omega 14:22 5’59” +1:27
6. Alice LEAKE GBR Great Britain 14:23 5’59” +1:28
7. Kirti REBANE EST SK Saue Tammed 14:49 6’10” +1:54
8. Miek FABRÉ BEL Omega 15:04 6’16” +2:09
9. Katie REYNOLDS GBR Great Britain 15:11 6’19” +2:16
10. Kirstin MAXWELL GBR Great Britain 15:12 6’19” +2:17

Men

1. Yannick MICHIELS BEL K.O.L. 12:46 4’24”
2. Øystein Kvaal ØSTERBØ NOR IFK Lidingö SOK 13:10 4’32” +0:24
3. Tim ROBERTSON NZL Fossum IF 13:17 4’34” +0:31
4. Tristan BLOEMEN BEL C.O. Liège 13:47 4’45” +1:01
5. Christopher SMITHARD GBR Great Britain 13:53 4’47” +1:07
6. Antonio MARTÍNEZ PÉREZ ESP Halden SK 13:58 4’48” +1:12
7. Ross MORRISON NZL Rajamäen Rykmentti 14:01 4’49” +1:15
8. Jamie PARKINSON GBR Great Britain 14:11 4’53” +1:25
9. Dane BLOMQUIST GBR BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB 14:13 4’54” +1:27
10. Oliver WILLIAMS GBR Great Britain 14:31 5’00” +1:45

Results Urban Middle

Women

1. Galina VINOGRADOVA RUS alfta ÖSA 26:07 5’33”
2. Elise EGSETH NOR Nydalens Skiklub 27:13 5’47” +1:06
3. Lone Karin BROCHMANN NOR Bækkelagets SK 28:16 6’00” +2:09
4. Kristine FJELLANGER NOR NTNUI 28:57 6’09” +2:50
5. Alice LEAKE GBR Great Britain 29:04 6’11” +2:57
6. Hanna RAITANEN FIN Rajamäen Rykmentti 29:59 6’22” +3:52
7. Kirti REBANE EST SK Saue Tammed 30:29 6’29” +4:22
8. Amber THIJS BEL hamok 31:03 6’36” +4:56
9. Lizzie INGHAM NZL Halden SK 31:19 6’39” +5:12
10. Kim GEYPEN BEL Omega 31:36 6’43” +5:29

Men

1. Yannick MICHIELS BEL K.O.L. 28:15 4’37”
2. Øystein Kvaal ØSTERBØ NOR IFK Lidingö SOK 29:28 4’49” +1:13
3. Tim ROBERTSON NZL Fossum IF 29:54 4’54” +1:39
4. Tristan BLOEMEN BEL C.O. Liège 30:48 5’02” +2:33
5. Antonio MARTÍNEZ PÉREZ ESP Halden SK 31:06 5’05” +2:51
6. Jamie PARKINSON GBR Great Britain 31:08 5’06” +2:53
7. Christopher SMITHARD GBR Great Britain 31:25 5’09” +3:10
8. Christopher GALLOWAY GBR Great Britain 32:07 5’15” +3:52
9. Oliver WILLIAMS GBR Great Britain 32:26 5’19” +4:11
10. Marc SERRALLONGA ARQUÉS ESP Grions Orientació 32:42 5’21” +4:27

Full results:

 

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

03-04

EOC 2016 Sprint Women analysis by Vinogradov

Mikhail Vinogradov – the coach and husband of bronze medalist Galina Vinogradova from the European ...