Home / MiniNews / Summer-O 2016: OOCup & Bubo Cup 2016

Summer-O 2016: OOCup & Bubo Cup 2016

Today’s events in the Summer-O 2016 series are the two companion events OOCup 2016 and Bubo Cup 2016. OOCup 2016 was a five day event organized in three(!) different countries; Slovenia, Italy and Austria with nearly 2000 competitors. Bubo Cup  a smaller companion race (around 500 competitors) organized on the island Cres in Croatia by the same organizers.

Both races offered quite unique technical terrain – with lots of orienteering difficulties and also quite variable runnability. The elite classes at OOCup were won by WOC runners from Czech Republic and New Zealand – with Jan Prochazka winning the men’s class ahead of Baptiste Rollier and Lizzie Ingham winning the women’s class ahead of Marttiina Joensuu.

The Summer-O 2016 series

About the Summer-O 2016 series: Traveling to new places and experience orienteering in new terrain is one of the highlights of the summer holidays for many orienteers – both orienteers on high level and hobby orienteers. The “Summer-O 2016″ series takes a quick look at some of the summer orienteering races of 2016. Sometimes it may just be a map with a course, sometimes several maps, sometimes results, sometimes comments, sometimes GPS-tracking or animations. 

Maps

See below for some maps from the events

OOCup

Bubo Cup

Bubo-Cup 2016 Etappe 1

» See map in omaps.worldofo.com
Bubo-Cup 2016 Etappe 2

» See map in omaps.worldofo.com

Location

OOCup stage 1 (Austria)

OOCup stage 2&3 (Italy)

 

OOCup stage 4&5 (Slovenia)

Bubo Cup (Croatia)

 

Animations

Links

Links:

Selected Results

Men Elite OOCup

1. Jan Procházka M21E SK Praga CZE 56:17 (1) 36:52 (1) 60:44 (2) 38:24 (1) 58:04 (1) 250:21
2. Baptiste Rollier M21E Kalevan Rasti FIN 63:03 (2) 45:56 (8) 58:33 (1) 39:56 (2) 63:31 (4) 270:59 +20:38
3. Martin Janata M21E OOB Kotlarka Praha CZE 65:27 (5) 43:19 (4) 73:35 (16) 43:37 (5) 64:20 (6) 290:18 +39:57
4. Leif Bader M21E OK Kare SWE 70:43 (14) 46:22 (11) 68:34 (7) 45:26 (11) 64:16 (5) 295:21 +45:00
5. Flavio Poltéra M21E Quack OK SUI 67:23 (6) 50:48 (19) 65:58 (4) 47:23 (14) 64:46 (8) 296:18 +45:57
6. Ondrej Piják M21E KOBRA Bratislava SVK 77:44 (21) 44:20 (6) 68:41 (8) 44:01 (7) 67:44 (12) 302:30 +52:09
7. Kuba Drągowski M21E OK! SPORT POL 70:01 (13) 47:20 (13) 71:45 (11) 48:23 (17) 65:08 (9) 302:37 +52:16
8. Fredrik Eliasson M21E Halden SK NOR 72:11 (16) 53:32 (27) 64:57 (3) 51:14 (24) 61:54 (2) 303:48 +53:27
9. Jarno Parkkinen M21E 65:05 (4) 50:09 (18) 77:04 (24) 49:10 (20) 66:38 (10) 308:06 +57:45
10. Petr Zverina M21E OK Lokomotiva Pardubice CZE 67:25 (7) 45:16 (7) 79:13 (26) 48:24 (18) 71:09 (15) 311:27 +61:06

Women Elite OOCup

1. Lizzie Ingham W21E Halden SK NOR 63:12 (2) 38:37 (1) 61:08 (1) 44:29 (1) 62:57 (3) 270:23
2. Marttiina Joensuu W21E SK Pohjantähti FIN 66:49 (3) 40:23 (2) 64:36 (2) 51:26 (7) 59:09 (1) 282:23 +12:00
3. Ina Westerlund W21E OK77 FIN 57:42 (1) 43:13 (6) 71:48 (6) 45:18 (2) 67:13 (7) 285:14 +14:51
4. Kim Baxter W21E South Yorkshire Orienteers GBR 69:29 (5) 45:47 (10) 65:13 (3) 47:33 (3) 63:53 (4) 291:55 +21:32
5. Kristýna Kolínová W21E OOB Kotlarka Praha CZE 70:00 (7) 44:34 (9) 69:27 (5) 48:52 (6) 72:14 (15) 305:07 +34:44
6. Paula Iso-markku W21E Kalevan Rasti FIN 69:47 (6) 40:41 (3) 81:31 (20) 57:13 (16) 61:35 (2) 310:47 +40:24
7. Barbora Vyhnálková W21E OB Říčany CZE 78:20 (14) 42:29 (4) 68:18 (4) 54:50 (11) 69:36 (10) 313:33 +43:10
8. Rachael Rothman W21E South Yorkshire Orienteers GBR 83:09 (18) 48:55 (14) 73:21 (8) 47:53 (4) 70:08 (11) 323:26 +53:03
9. Laura Leijola W21E Hiidenkiertäjät FIN 75:48 (11) 49:42 (17) 74:56 (13) 52:11 (8) 71:34 (14) 324:11 +53:48
10. Lenka Mechlova W21E OK Slavia Hradec Kralove CZE 75:25 (10) 50:17 (18) 73:48 (9) 53:13 (9) 71:33 (13) 324:16 +53:53

Men Elite Bubo Cup

1. Petr Horvát M21E Magnus Orienteering CZE 39:29 (1) 59:40 (4) 21:30 (2) 38:24 (1) 159:03
2. Ondrej Piják M21E KOBRA Bratislava SVK 40:52 (4) 58:11 (2) 20:51 (1) 40:31 (2) 160:25 +01:22
3. Martin Janata M21E OOB Kotlarka Praha CZE 39:57 (2) 56:09 (1) 24:13 (5) 41:56 (3) 162:15 +03:12
4. Jernej Zorman M21E Orientacijski klub Komenda SLO 40:28 (3) 59:04 (3) 22:16 (3) 42:01 (4) 163:49 +04:46
5. Jan Kolín M21E OOB Kotlarka Praha CZE 46:33 (5) 63:47 (5) 23:39 (4) 58:40 (5) 192:39 +33:36

Women Elite Bubo Cup

1. Janka Macinská W21E ARDF team Slovakia SVK 44:05 (3) 55:29 (1) 21:09 (1) 43:11 (4) 163:54
2. Rachael Rothman W21E South Yorkshire Orienteers GBR 43:35 (2) 57:30 (4) 21:55 (2) 41:15 (1) 164:15 +00:21
3. Kim Baxter W21E South Yorkshire Orienteers GBR 49:02 (7) 56:44 (2) 22:42 (4) 41:24 (2) 169:52 +05:58
4. Claire Ward W21E West Yorkshire Orienteers GBR 44:30 (4) 57:14 (3) 25:38 (6) 42:37 (3) 169:59 +06:05
5. Kristýna Kolínová W21E OOB Kotlarka Praha CZE 44:49 (5) 69:42 (8) 23:28 (5) 46:15 (5) 184:14 +20:20

 

About Jan Kocbach

Jan Kocbach is the founder of WorldofO.com - taking care of everything from site development to writing articles, photography and analysis.

Check Also

img_57afa67a5d847

LIVE Friday Night & Saturday: NightHawk 2016

[Live GPS, webTV++ from Friday 22:10 CET] NightHawk is working hard to become Norway’s answer ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>